Gruzja przegrała w Trybunale Arbitrażowym z Rosją

02-12-21 Promocja 0 comment

Jak podała rosyjska telewizja Rossija 24, zakończył się długotrwały spór energetyczny między rosyjską spółką państwową Inter RAO a rządem gruzińskim.

„Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie stanął po stronie rosyjskiej firmy. Trzech międzynarodowych arbitrów z Kanady, USA i Wielkiej Brytanii zgodziło się z argumentami strony powodowej i potwierdziło prawo do otrzymania odszkodowania – ponad 80 mln dolarów” – poinformował kanał.

Co więcej, kwota odszkodowania może zostać zrewidowana do marca 2022 roku i przekroczyć 100 milionów dolarów. Jeśli Gruzja nie zapłaci zgodnie z żądaniem strony rosyjskiej, jej konta lub mienie za granicą mogą zostać skonfiskowane.

W 2017 roku pozew przeciwko Gruzji złożyły zarejestrowane w Holandii spółki podległe Inter RAO: Gardabani Holdings, która jest właścicielem dwóch gruzińskich elektrowni wodnych Chrami-1 i Chrami-2, oraz Silk Road Holdings, prócz tego posiada 75 proc. udziałów w spółce Telasi, obsługującej Tbilisi. Powodowie domagali się od władz gruzińskich odszkodowania za szkody spowodowane dewaluacją lari.

Rosyjska firma zauważyła, że szereg kroków podjętych przez Gruzję od 2014 roku miał negatywny wpływ na ich inwestycje. Dotyczyły one m. in. tego, że Krajowa Komisja Regulacji Energetyki w 2014 r. podjęła decyzję o stworzeniu metodologii obliczania taryf energii elektrycznej, która nie zawierała gwarancji rekompensaty strat z tytułu deprecjacji lokalnej waluty poprzez podwyższenie taryfy energii elektrycznej, co znalazło odzwierciedlenie w umowach kupna i sprzedaży gruzińskich aktywów oraz w memorandum o współpracy podpisanym w 2013 r. Firma wystąpiła do gruzińskich władz o zmianę taryfy w 2016 roku, ale spotkała się z odmową.

„Inter RAO zażądała zapłaty 200 mln USD, do czego nie doszło wobec sprzeciwu rządugruzińskiego. 23 listopada 2021 roku ustalono odszkodowanie w wysokości 80,5 mln dolarów. Państwo nadal uważa, że w 2014 roku opłaty za energię elektryczną były ustalone prawidłowo, dlatego decyzja arbitrażu została zaskarżona w sztokholmskim sądzie jako bezpodstawna – podało w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości Gruzji.

Ministerstwo poinformowało również, że spór prawny jest w toku i że jego wynik nie wpłynie na wysokość opłat dla społeczeństwa.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium