Kirgistan: oskarżono byłego prezydenta

23-12-21 Promocja 0 comment

Były prezydent Kirgistanu Askar Akajew został oskarżony w kolejnej sprawie korupcyjnej związanej z realizacją projektu Kumtor. Nie sprecyzowano zarzutów, mówi się jedynie, że dotyczą one zawarcia umowy ze spółką Cameco w 1992 roku i restrukturyzacji projektu Kumtor w 2003 roku.

Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego (PKBN) informuje, że śledztwo w tej sprawie trwa. Ustalane są też inne fakty przestępstw związanych z realizacją projektu Kumtor.

Askar Akajew przyjechał do Biszkeku 14 grudnia. Został przesłuchany przez służby specjalne w sprawie Kumtorui 20 grudnia wyjechał do Moskwy. Po powrocie do rosyjskiej stolicy Akajew powiedział w wywiadzie dla Moskiewskiego Komsomolca, że śledztwo umorzyło wszystkie zarzuty przeciwko niemu. Przedstawiciel PKBN natomiast oświadczył, że informacja o zakończeniu sprawy karnej przeciwko Askarowi Akajewowi nie odpowiada rzeczywistości, obalając w ten sposób wcześniejsze doniesienia, iż ​​wszystkie zarzuty przeciwko byłemu prezydentowi zostały wycofane. PKBN podkreślił też, że Askar Akajew przyznał się do popełnienia przestępstwa i aktywnie współpracuje ze śledztwem, a jego wyjazd z kraju, jak również przyjazd do Biszkeku, uzgodniony ze śledczymi.

Askar Akajew przyjeżdżał do Kirgistanu j w sierpniu. Zgodził się wtedy na współpracę ze śledztwem w sprawie Kumtoru. Po zeznaniach w Państwowym Komitecie Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił się do rodaków poprzez nagranie wideo, przyznając się do błędów w podejmowaniu decyzji w sprawie projektu Kumtor i przepraszając za nie. Jednocześnie Akajew podkreślił, że główna wina spoczywa na rządzie, którydziałał z premedytacją, a on tylko ślepo ufał swoim podwładnym, wierząc, że uwzględniają oni interesy państwa.

Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu bada szereg spraw karnych dotyczących korupcji przy realizacji projektu rozbudowy największej kopalni złota w kraju Kumtor, który rozpoczął się za prezydentury Askara Akajewa. W śledztwie ustalono, że kanadyjska firma Cameco w 1992 roku otrzymała prawo do zagospodarowania złoża na niekorzystnych dla Kirgistanu warunkach, a w wyniku restrukturyzacji umów z Cameco z 2003 roku dochody Kirgistanu spadły.

Oprócz Akajewa, śledztwem zostało objętych również wielu byłych i obecnych urzędników wysokiego szczeblaoraz posłów do parlamentu.

Źródło: Asia Plus

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium