Kirgistan: wojna z fałszywymi dyplomami 

24-03-22 Promocja 0 comment

W zeszłym tygodniu Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego (GKNB) Kirgistanu poinformował, że sporządził listę prawie 100 posłów, sędziów, nauczycieli, policjantów oraz innych funkcjonariuszy publicznych, podejrzanych o posiadanie fałszywych kwalifikacji akademickich. GKNB oświadczył, że dziewięć osób dobrowolnie przyznały się do posiadania fałszywych dyplomów, a 16 osób po prostu zrezygnowały z pracy. 

Nazwiska posłów, podejrzanych o posiadanie fałszywych dyplomów nie zostały ujawnione. Zirytowało to niektórych parlamentarzystów,  którzy twierdzą, że w związku z tymi doniesieniami zostali niesłusznie oskarżeni przez użytkowników mediów społecznościowych. Czyngyz Azibajew, poseł do parlamentu zaapelował o ujawnienie nazwisk swoich kolegów podejrzanych o posiadanie fałszywych kwalifikacji akademickich. 

Jednak to, co do tej pory odkryto, może być jedynie wierzchołkiem góry lodowej. GKNB chce, aby więcej nieuczciwych urzędników albo dobrowolnie przyznało się do posiadania fałszywych dyplomów, albo odeszło z pracy. 

Nie tylko kwalifikacje akademickie na celowniku GKNB. Śledczy poszukują również funkcjonariuszy z podwójnym obywatelstwem, co jest niezgodne z prawem krajowym. Do tej pory zidentyfikowano 12 osób łamiących przepisy. 

Kampania mająca na celu wytropienie fałszywych kwalifikacji jest następstwem wezwania prezydenta Sadyra Żaparowa w styczniu do sprawdzania wszystkich urzędników pod kątem fałszywych dyplomów i posiadania podwójnego obywatelstwa. 

Są jednak tacy, którzy podejrzewają, że w tym wszystkim może być polityczne dno. Jako jedna z pierwszych na celowniku znalazła się Orozajym Narmatowa, działaczka partii opozycyjnej Butun Kirgistan, która trafiła do parlamentu w wyniku listopadowych wyborów parlamentarnych. Wcześniej Narmatowa była zwolenniczką Żaparowa. Po wyborach odwróciła się od niego. W styczniu została wezwana na przesłuchanie przez GKNB w związku z podejrzeniem o uzyskanie stopnia uniwersyteckiego w wyniku oszustwa. Z powodu zarzutów została pozbawiona mandatu parlamentarnego. Sama Orozajym Narmatowa twierdzi, że postawione jej zarzuty były fałszywe i że była prześladowana z powodów politycznych. 

Wymóg posiadania przez kandydujących posłów dyplomu uniwersyteckiego został wprowadzony przez rząd w sierpniu 2021 roku. 

GKNB twierdzi, że przeprowadza kontrolę na ponad 20 uniwersytetach w całym kraju pod kątem wydawania fałszywych dyplomów. Według komisji badawczej prawie wszystkie odkryte dotychczas fałszywe dyplomy zostały wydane przez Kirgiski Uniwersytet Narodowy, jedną z największych uczelni w kraju.

Źródło: Eurasianet 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium