Kraje bałtyckie wydalają rosyjskich dyplomatów. I rozszerzają listy person non grata

27-03-18 Promocja 0 comment

Kraje bałtyckie wraz z kilkunastoma państwami  UE, USA i Ukrainą, solidaryzując się z Wielką Brytanią po ataku chemicznym na Siergieja i Julie Skripal, wydalają  rosyjskich dyplomatów

Litwa, Łotwa i Estonia w tym samym czasie czyli o godz. 15.00 wezwały do swoich MSZ  rosyjskich ambasadorów. Godzinę później ministrowie spraw zagranicznych trzech republik poinformowali o wydaleniu ze swoich krajów rosyjskich dyplomatów. W tym samym  czasie podobne  decyzje ogłosiły inne państwa NATO oraz Ukraina.

Wilno wydaliło trzech rosyjskich dyplomatów. Ambasador Federacji Rosyjskiej na Litwie Aleksandr Udalcow już poinformował, że Rosja zareaguje w podobny sposób . Szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevičius zauważył, że działalność wydalonych osób „nie zgadzała się z ich statusem dyplomatycznym”. To sformułowanie oznacza, iż Litwa uważa tych ludzi za oficerów wywiadu pracujących pod płaszczykiem dyplomatów.

Wcześniej Linas Linkevičius spotkał się z rosyjskim opozycjonistą Michaiłem Chodorkowskim. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaproponowało  także wpisanie dziesięciu obywateli Rosji na „czarną listę” osób, którym zabroniony jest wjazd na Litwę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy postanowiło wydalić jednego Rosjanina – drugiego sekretarza ambasady rosyjskiej. Na czarną listę trafi też szef łotewskiego biura rosyjskich linii lotniczych  „Aeroflot” Siergiej Sokolnikow.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs podkreślił, że podjął decyzję na podstawie danych otrzymanych od służb specjalnych.

Minister spraw zagranicznych Estonii Sven Mikser postanowił wydalić attaché wojskowego ambasady rosyjskiej w Tallinie. Jako powód, wskazał „działania niezgodne ze statusem dyplomaty”. O swoich planach Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii poinformowało wcześniej rosyjskiego ambasadora  Aleksandra Pietrowa.

Najprawdopodobniej Rosja w odwecie  wydali attache  wojskowego ambasady estońskiej w Moskwie – płk. Tooma Pedę. Jak wcześniej groził Aleksandr Pietrow, odpowiedź  ze strony Moskwy  „będzie szybka”.

W ubiegłym tygodniu na spotkaniu w Brukseli przywódcy państw i rządów Unii Europejska postanowili odwołać z Moskwy na konsultacje ambasadora  UE Markusa Ederera.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium