Ławrów: zabójcy ambasadora chcieli zepsuć stosunki pomiędzy Rosją a Turcją

20-12-16 Promocja 0 comment

Fot.  wikipedia
Fot. wikipedia

Organizatorzy zabójstwa ambasadora Rosji w Turcji chcieli  doprowadzić do pogorszenia stosunków pomiędzy dwoma krajami, oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Ambasador Andrej Karłow został zastrzelony podczas otwierania wystawy fotograficznej w Centrum Sztuki Współczesnej w Ankarze. Mordercą okazał się 22-letni obywatel Turcji Mevlut Altyntash, zastrzelony przez policję.

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że tragedia w Ankarze to prowokacja, która miała, m. in., zakłócić proces pokojowego uregulowania konfliktu w Syrii.

Rosyjski Komitet Śledczy utworzył grupę roboczą, która będzie uczestniczyć w badaniu okoliczności morderstwa ambasadora. Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała zabójstwo Karłowa za akt terrorystyczny.

Urodzony w 1954 r. Andrej Karłow był absolwentem prestiżowej uczelni MGIMO (Moskiewski Państwowy Uniwersytet Stosunków Międzynarodowych). Przez wiele lat pracował na różnych stanowiskach w biurze centralnym MSZ oraz za granicą. W latach 2001-2006 stał na czele rosyjskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Korei Północnej. Stanowisko Ambasadora Rosji w Turcji objął w 2013 r.

Źródło: newsru.com