Łotwa: Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt przewidujący karę więzienia za rozpowszechnienie fake-newsów

20-01-22 Promocja 0 comment

Ministerstwo Sprawiedliwości Łotwy opracowało propozycję nowelizacji łotewskiego prawa karnego, zgodnie z którą za wielokrotne rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji sprawcy zostaną ukarani kilkuletnią karą pozbawienia wolności.

W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że obecnie łotewskie prawo  przewiduje już karę za taki czyn , ale aktualnym nadal pozostaje problem dezinformacji, gdy wiarygodne informacje są przedstawiane w sposób tendencyjny lub zmanipulowany.

Łotewskie Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje uzupełnienie prawa karnego o nowy artykuł „Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości”. Pierwsza część artykułu stanowi, że za poważne naruszenie porządku przez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji ze szkodą dla porządku publicznego, instytucji, przedsiębiorstw lub organizacji sprawca powinno podlegać karze pozbawienia wolności do lat trzech, prac społecznych lub grzywny czy nadzoru do trzech lat.

W przypadku, gdyby przestępstwo to miało poważne konsekwencje, karą może być pozbawienia wolności nawet do lat pięciu.

W przypadku popełnienia przestępstwa przy użyciu systemu zautomatyzowanego przetwarzania danych lub wyrządzenia znacznej szkody proponuje się karępozbawienia wolności do lat czterech.

Źródło: DELFI ŽiniosLietuvos rytasDELFI.lvEesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium