Łotwa zamyka główny kanał prania brudnych pieniędzy z krajów postsowieckich

24-03-18 Promocja 0 comment

Premier Łotwy Māris Kučinskis poinformował o  uzgodnieniu projektu ustawy zakazującej działalności na Łotwie  anonimowych firm. Chodzi przede wszystkim o tzw. firmy-jednodniówki, które są zwykle zakładane w celu prania brudnych pieniędzy.

Łotwa próbuje odbudować zaufanie do swoich instytucji finansowych po tym, jak USA oskarżyły ABLV, trzeci co do wielkości państwowy bank , o pranie brudnych  pieniędzy, a szef banku centralnego Ilmārs Rimšēvičs został zatrzymany pod zarzutem korupcji.

„Zgodziliśmy się co do zakazu działania fikcyjnych firm na Łotwie, projekt ustawy  rząd rozważy na posiedzeniu 3 kwietnia” – powiedział na konferencji prasowej Kučinskis.

Jeżeli propozycje zostaną  przyjęte na początku kwietnia, to  zgodnie z planem, ustawa wejdzie w życie w maju.

Wykorzystanie fikcyjnych firm jest na Łotwie szeroko stosowane – według oficjalnych danych jest ich ponad 26 tys. Takie firmy można wykorzystać do ukrycia prawdziwego właściciela aktywów i utrudnienia w odkryciu źródła pieniędzy.

Na Łotwie działa kilkanaście banków, które pracują głównie z funduszami nierezydentów czyli obcych obywateli. Są nimi przede wszystkim klienci z Federacji Rosyjskiej i innych państw byłego ZSRR, często wykorzystujący fikcyjne firmy w prowadzeniu działalności.

Nowa ustawa ma zmienić sytuację. Jak powiedział w specjalnym komentarzu dla BIS Ilja Szumanow z moskiewskiego oddziału Transparency International :. „ W rzeczywistości będzie to oznaczało  bezprecedensową decyzję, która zmieni całą architekturę prania pieniędzy w Europie. Przy bardzo ostrożnych obliczeniach Łotwa będzie musiała zrezygnować z wykorzystywania w swoim systemie finansowym 5 miliardów euro, będących własnością nierezydentów Łotwy. Planowany zakaz automatycznie doprowadzi do zamknięcia głównego kanału przesyłania „wypranych” brudnych pieniędzy z byłego ZSRS do UE” .

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium