Łukaszenka ostrzega białoruską Cerkiew Prawosławną. Moskiewski patriarcha grozi w odpowiedzi

08-01-21 Promocja 0 comment

Białoruska Cerkiew Prawosławna otrzymała od państwa ostrzeżenie – doniosła 6 stycznia „Nasza Niwa”. Zgodnie z dokumentem do którego dotarła redakcja, ostrzeżenie wystosował 27 listopada komisarz ds. Religii i Narodowości. W dokumencie czytamy, że Kościół jest zobowiązany do przestrzegania art. 16 konstytucji i art. 8 ustawy o Wolności Sumienia i Organizacjach Wyznaniowych. Jeżeli w ciągu roku dojdzie do naruszeń tych zapisów,  sąd może pozbawić Cerkiew statusu prawnego i zakazać jej działalności na Białorusi.

Artykuł 16 Konstytucji mówi, że zabroniona jest działalność organizacji wyznaniowych skierowana przeciwko suwerenności Białorusi i porządkowi konstytucyjnemu, a art. 8 ustawy „O wolności sumienia i organizacjach wyznaniowych”, że organizacje religijne nie uczestniczą w działalności partii politycznych, a w miejscach kultu zabronione są wiece i agitacja. Przedstawiciele Cerkwi Prawosławnej (związanej  z patriarchatem moskiewskim) wielokrotnie potępiali przemoc wobec  protestujących, czynił to  m.in. arcybiskup Grodna Artemij.

Z kolei zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Cyryl wezwał władze Białorusi, by nie rozwiązywały problemów za pomocą siły. W wywiadzie bożonarodzeniowym dla telewizji Rosja-1 Patriarcha Moskwy i Wszechrusi  poruszył „kwestię białoruską”. Przypomniał jednocześnie doświadczenie Ukrainy, które „powinno nas wszystkich nauczyć, że przemiany społeczne powinny następować w taki sposób, aby nie towarzyszył im wzrost napięcia wewnętrznego, a zwłaszcza radykalizacja stosunków międzyludzkich”.

„Jeżeli są pytania, to trzeba na nie odpowiadać, a to już apel do białoruskich władz. Nie można lekceważyć  tego, co powoduje nieporozumienia i napięcia w społeczeństwie. Potrzebujemy narzędzi do rozsądnej, rzeczowej dyskusji z propozycją konkretnych rozwiązań” — podkreślił Patriarcha, życząc, aby dialog między rządem a społeczeństwem odbywał się „przy udziale wszystkich sił, w tym przedstawicieli wspólnot religijnych”.

Nie jest to pierwsze wezwanie zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej do pokojowego rozwiązania białoruskiego kryzysu. 15 sierpnia  Cyryl  wyraził nadzieję, że „władze i wszystkie zdrowe siły społeczne” rozpoczną dialog w celu przezwyciężenia „obecnego napięcia”.

W swoim  bożonarodzeniowym kazaniu zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolita Benjamin mówił o „trudnej ścieżce, którą przeszliśmy w zeszłym roku”. Sam  Alaksandr Łukaszenka 7 stycznia udał się do mińskiej cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie wygłosił bożonarodzeniowe orędzie, pełne ostrzeżeń przed wojną, bałaganem  i niepewną przyszłością.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium