Niemcy przekażą Gruzji 10 mln EUR na pomoc IDP

26-02-19 Promocja 0 comment

Rząd Niemiec przekaże Gruzji 10 mln EUR na pomoc osobom przesiedlonym (IDP) – poinformowała strona gruzińska.

Trójstronna umowa została podpisana w Tbilisi przez gruzińskiego ministra zdrowia Dawida Sergiejenko, dyrektora regionalnego biura Niemieckiego Narodowego Banku Odbudowy (KfW) Klausa Weigela i dyrektora biura przedstawicielstwa Duńskiej Rady ds. Uchodźców (DRC) w Gruzji Vincenta Donto.

Gruzińskie ministerstwo zaznacza, że owocna współpraca między rządami Gruzji i Niemiec przyczyni się do poprawy warunków życia i zatrudnienia osób przesiedlonych. Projekt finansowany przez stronę niemiecką przewiduje  przeznaczenie środków  na rzecz integracji gospodarczej, społecznej i edukacyjnej osób przesiedlonych z terenów Osetii Pd, i Abchazji.

Projekt zakłada m.in. budowę 236 nowych domów dla przesiedleńców. Co więcej, dla rodzin uchodźców, którzy od wielu lat żyją w Marneuli (region Kwemo Kartli) i zajmują się rolnictwem, zostanie wybudowana osada. Ponadto w ramach dofinansowania będą zrealizowane 24 małe projekty infrastrukturalne w pobliżu osiedli, w których mieszkają IDP. Powstanie m.in. 8 nowych przedszkoli, a kolejne dwie placówki przedszkolne zostaną zmodernizowane.

W celu pomocy i zapewnienia przesiedleńcom stałego źródła dochodu, udzielonych zostanie 236 dotacji tym, którzy przeprowadzają się do nowych domów. Ponadto przyznanych zostanie 130 dotacji biznesowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, mających stworzyć nowe miejsca pracy dla migrantów.

Również około 260 młodych osób z rodzin uchodźców będzie mogło wziąć udział w kursach doszkalających w celu podwyższenia kwalifikacji zawodowych. Zakłada się powołanie centrów edukacyjne w zachodniej Gruzji, gdzie zarówno imigranci, jak i  pozostali mieszkańcy będą mogli doskonalić swoje kwalifikacje.

Projekt, który będzie realizowany przez trzy lata, rozpocznie się już w tym roku. Będzie on finansowany przez KfW, a jego realizacją zajmie się Duńska Rada ds. Uchodźców.

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium