Nowy prezydent Łotwy Egils Levits objął urząd

09-07-19 Promocja 0 comment

Nowy prezydent Łotwy, Egils Levits, w poniedziałek rano złożył uroczystą przysięgę w Sejmie. Tym  samym skończyła się kadencja poprzedniego  prezydenta Łotwy, Raimondsa Vejonisa.

Łotewskie media zwróciły uwagę, że w swoim pierwszym przemówieniu Levits zwrócił się zarówno do Łotyszy, jak i do innych narodowości zamieszkujących ten kraj: „Wszyscy jesteśmy różni i wyjątkowi,  Łotysze, i mniejszości narodowe, my, mieszkańcy Łotwy, jesteśmy w stanie uczynić z  Łotwy dom dla nas wszystkich. Niech Bóg błogosławi Łotwę” – zakończył swoje przemówienie prezydent.

W środę, 10 lipca, Levits złoży roboczą wizytę w Estonii, w jej trakcie spotka się z prezydentem Kersti Kaljulaid, premierem Jüri Ratasem oraz  przewodniczącym Riigikogu Henn Põlluaas.

Levits został wybrany na prezydenta Łotwy 29 maja. Nowy łotewski przywódca  urodził się 30 czerwca 1955 r., W 1982 r. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu w Hamburgu w 1985 r. – Wydział Nauk Społecznych i Filozofii tej samej uczelni.

Był ambasadorem Łotwy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i na Węgrzech,  ministrem sprawiedliwości, członkiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Łotwy, a następnie sędzią Trybunału UE.

Levits jest współautorem Deklaracji Niepodległości Łotwy przyjętej 4 maja 1990 r. oraz projektu preambuły do  łotewskiej konstytucji. Był kandydatem na prezydenta Łotwy w 2015 roku.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium