Pierwsze 10 kroków Zełeńskiego na stanowisku prezydenta Ukrainy

11-04-19 Promocja 0 comment

Showman Wołodymyr Zełeński w przypadku wyboru na stanowisko prezydenta Ukrainy planuje zaprosić Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone do udziału w rozmowach tzw. czwórki normandzkiej, powołanej do pokojowego zakończenia konfliktu  w Donbasie.

Poinformował o tym 10 kwietnia portal LIGA.net powołując się na oficjalne informacje, które pochodzą ze sztabu wyborczego kandydata-komika.

Najbliżsi doradcy Zełeńskiego upublicznili listę pierwszych 10 decyzji  aktora po jego ewentualnej wygranej w wyborach prezydenckich.

1. Zaproszenie Wielkiej Brytanii I USA do tzw. czwórki normandzkiej (obecnie jest w niej  Ukraina, Rosja, Niemicy i Francja – red.). Ekipa Zełeńskiego już przygotowuje wizyty u niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i prezydenta USA Donalda Trumpa.

Dziennikarzy dodają, że Zełeński jest gotowy na bezpośrednie rozmowy z Rosją z udziałem partnerów międzynarodowych, ale nie będzie prowadził negocjacji z bojówkarzami z tzw. donieckiej i ługańskiej republik ludowych (okupowanych przez Rosję – red.). Zamierza także wycofać z procesu negocjacyjnego Wiktora Medwedczuka (prorosyjskiego polityka i kuma Władimira Putina – red.`).

2. Eliminacja rywalizacji między Ministerstwem Obrony a Sztabem Generalnym.

3. Mianowanie uczciwych sędziów Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego.

4. Zachęcenie Rady Najwyższej do przyjęcia ustawy o mediacji. Zełeński uważa, że ludzie powinni mieć wybór: iść do sądu lub skorzystać z alternatywnego sposobu rozstrzygnięcia sporu.

5. Wniesienie do parlamentu bloku projektów ustaw gospodarczych dotyczących    m.in. 5%-ej amnestii podatkowej od 2020 roku, podatku od wyprowadzonego kapitału, stworzenia Służby Wywiadu Finansowego oraz przystąpienia do międzynarodowej wymiany informacji podatkowych.

6. Zaproponowanie kandydatur na szefów Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratora Generalnego. Nazwiska zostaną podane przed 19 kwietnia.

7. Zwrócenie się do parlamentu o uchwalenie pakietu ustaw dotyczących organizowania referendów krajowych i lokalnych, a także ustawodawstwa na temat odwoływania posłów Rady Najwyższej oraz impeachmentu prezydenta.

8. Przeprowadzenie audytu państwa, przez organ doradczy stworzony z ekspertów, w szczególności międzynarodowych, którzy przeprowadzą audyt w ciągu 3-4 miesięcy.

9. Wprowadzenie „tajnego planu” dla Rady Najwyższej na wypadek gdyby  współpraca deputowanych z nowym prezydentem „nie ułożyła się”,

10. Zreformowanie Administracji Prezydenta tak, aby służyła ona  jedynie jako kancelaria i generowała pomysły.

Przypomnijmy, że druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się 21 kwietnia. W pierwszej turze, 31 marca, zwyciężył aktor Wołodymyr Zełeński, uzyskując 30%-we poparcie. W drugiej turze zmierzy się on  z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką, który w pierwszej turze dostał  16% głosów.

Źródło: liga.net

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium