Polski historyk wydalony z Rosji

28-11-17 Promocja 0 comment

Historyk krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego Henryk Głębocki został wydalony z Rosji.

Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa zatrzymali go 24 listopada br. bez podania przyczyn. Naukowcowi wręczono  nakaz opuszczenia Rosji w ciągu 24 godzin, który jest jednoznaczny z zakazem wjazdu do tego kraju w przyszłości.

Głębocki prowadził w rosyjskich archiwach badania, które dotyczyły represji NKWD wobec osób narodowości polskiej w latach 30-ch ub.w.

Podczas pobytu w Rosji, który rozpoczął się 14 listopada br., historyk wygłosił dwa wykłady poświęcone tzw. polskiej operacji NKWD. Jeden z nich odbył się w petersburskim oddziale stowarzyszenia Memoriał, drugi – w Instytucie Polskim w Petersburgu.

Działania FSB mogą stanowić odpowiedź na wydalenie w październiku br. z Polski rosyjskiego badacza Dmitrija Karnauchowa, profesora Nowosybirskiego Technicznego Uniwersytetu Państwowego, którego posądzono o związki  z rosyjskimi służbami specjalnymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło wówczas, że tych działań Warszawy nie pozostawi bez odpowiedzi.

Źródło: newsru.com