Swastyka w dniu obchodów stulecia Łotwy: sąd umorzył postępowanie

12-03-19 Promocja 0 comment

Sąd Inflanckiego Przedmieścia w Rydze (Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa) umorzył postępowanie administracyjne przeciwko nacjonalistycznemu działaczowi  Igorowi Szyszkinowi. Szyszkin w trakcie obchodów 100-lecia niepodległości Łotwy 18 listopada 2018 roku miał  pod Pomnikiem Wolności w centrum Rygi, rozwinąć flagę ze swastyką .

Igor Szyszkin (łot. Igors Šiškins) jest  synem Rosjanina i Łotyszki z Rzeżycy na wschodzie Łotwy, gdzie od wieków obok Łotyszy mieszkają m.in. Rosjanie i Polacy. Od początku lat 90 Szyszkin działa w łotewskich ruchach ultranacjonalistycznych, w  organizacji tym „Pērkonkrusts” („Krzyże błyskawicy”),  odwołującej się  do  faszystowskiego  ruchu o tej samej nazwie, działającego na  międzywojennej Łotwie.

„Pērkonkrusts”, głosił hasło Łotwa dla Łotyszy i domagał się by we władzach politycznych i ekonomicznych kraju zasiadali wyłącznie rdzenni Łotysze. W 1934 r organizacja  licząca ok  5 tysięcy członków  (w milionowej Łotwie) została zdelegalizowana .

W 1998 r. Biuro Ochrony Konstytucji (tak się nazywa łotewskie ABW) rozpoczęło poszukiwania Szyszkina i innych członków „Pērkonkrustsa”,  Szyszkin został wówczas aresztowany i skazany na 3 lata więzienia . W 2006 r Łotwa zakazała działalność „Pērkonkrustsa”.

Od 2007 r. Szyszkin jest szefem „Centrum Gustavsa Celmiņša”. ( Cmelins, lider przedwojennego „Pērkonkrustsa”.)

W ubiegłym roku, 18 listopada, kiedy Łotwa obchodziła stulecie Republiki Łotewskiej, grupa mężczyzn rozwinęła u stóp Pomnika Wolności („Miłdy”) w Rydze, cztery flagi. Według świadków, tylko jedna z nich  była flagą państwową, pozostałe trzy miały wizerunki swastyki.

Sporządzono wówczas protokół  w sprawie naruszenia przez  Szyszkina ustawy o porządku zgromadzeń. Groziło mu upomnienie lub grzywna w wysokości do 350 euro.

W poniedziałek, 11 marca, sąd zdecydował jednak o zamknięciu sprawy, ponieważ „nie znalazł żadnych istotnych naruszeń porządku publicznego”. Obecna przy incydencie 18 listopada policja, także przyznała, że prócz „wyjścia z flagami”, nie było żadnych innych naruszeń. Incydent został zarejestrowany przez kilka osób, które udostępniły zdjęcia.

Łotewskie prawo  wyraźnie zakazuje publicznego  używania symboli Związku Sowieckiego lub Trzeciej Rzeszy, w tym nazistowskiej swastyki.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium