Tadżykistan: napięcie w Górskim Badachszanie rośnie

21-05-22 Promocja 0 comment

Portal informacyjny Bomdod oraz The Guardian podają, że podczas rozpędzania demonstracji w Górsko-Badachszańskim Regionie Autonomicznym zginęło ponad 20 osób. Bomdod podał, że w Wamarze pochowano 21 ofiar, które zginęły podczas protestów. Mieszkańcy poinformowali redakcję, że 19 maja organy ścigania przekazały ciała zmarłych, które według krewnych nosiły ślady ran postrzałowych i tortur. Tadżycka redakcja Radia Wolna Europa donosi, że ciała czterech mieszkańców wsi Derzud w okręgu ruszańskim zostały nagie wystawione na placu. Według miejscowych mieszkańców na ciałach zmarłych również widoczne były ślady tortur. The Guardin podaje, że 18 maja siły specjalne zablokowały drogę do centrum Chorogu,stosowały gaz łzawiący wobec protestujących i strzelały do nich gumowymi kulami oraz granatami ogłuszającymi, zabijając co najmniej 25 osób.

Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu  poinformowało, że podczas operacji antyterrorystycznej w okręgu ruszańskim Górno-Badachszańskiego Obwodu Autonomicznego zginęło ośmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej, a 11-u zostało rannych. W czasie protestów zginął też oficer Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu, a 13-u żołnierzy odniosło różnego stopnia obrażenia.

18 maja w GBAO rozpoczęła się operacja antyterrorystyczna. Sytuacja w regionie uległa eskalacji po demonstracji, która odbyła się w Chorog 14 maja. Protestujący domagali się dymisji przewodniczącego regionu Aliszera Mirzonabota i burmistrza Chorogu Rizo Nazarzody, a także usunięcia blokad drogowych i uwolnienia wszystkich zatrzymanych podczas listopadowych protestów. Prokuratura oświadczyła wtedy, że będzie uznawała takie demonstracje za akty terroryzmu. Wieczorem 17 maja mieszkańcy Chorogu próbowali zorganizować demonstrację, ale policja użyła gumowych kul i gazu łzawiącego. W rezultacie zmarł 30-letni Zamir Nazarszojew. Prokuratura GBAO wszczęła też sprawę karną przeciwko dziennikarce Ulfathonimie Mamadszojewej nazywając ją głównym organizatorem protestu.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium