Tadżykistan obchodzi rocznicę wojny domowej 

29-06-22 Promocja 0 comment

Tadżycka redakcja Radia Wolna Europa opublikowała nazwiska 1243 zabitych i zaginionych podczas wojny domowej w Tadżykistanie w latach 1992-1997. Jak wynika z publikacji, wykazy były przygotowane przez byłych pracowników lokalnych urzędów. Archiwa zostały wysłane do redakcji w 1992 i 1994 roku, ale dopiero teraz opublikowano je po raz pierwszy. W niektórych przypadkach są to informacje, kiedy i jak dana osoba została zabita, czy została porwana, czy zaginęła. Jest to jednak niepełna lista ofiar wojny domowej.

27 czerwca Tadżykistan obchodzi 25. rocznicę podpisania traktatu pokojowego kończącego tę wojnę. W tym dniu w Moskwie podpisano Układ Ogólny o Pokoju i Porozumieniu Narodowym między rządem a Zjednoczoną Opozycją Tadżycką. Od tego czasu dzień ten obchodzony jest w kraju jako „Dzień Jedności Narodowej”. 

Wojna domowa w Tadżykistanie rozpoczęła się od wieców demokratyczno-islamskiej opozycji wiosną 1992 roku na placach Szahidon i Ozodi w Duszanbe. Później demonstracje przerodziły się w starcia z siłami bezpieczeństwa i rozlały na inne regiony, a w maju przerodziły w konflikt zbrojny. Najbardziej brutalna konfrontacja trwała od końca sierpnia 1992 roku do lipca 1993 roku, kiedy kraj został faktycznie podzielony na dwie części. Potem walki ustały, ale oddzielne potyczki trwały aż do pojednania stron.

Według różnych szacunków w pierwszych miesiącach wojny zginęło od 20 do 50 tysięcy osób. Natomiast w ciągu pięciu lat wojny domowej w Tadżykistanie zginęło co najmniej 100 000 osób. Przy czym większość z nich padła ofiarą czystek przeprowadzanych przez bojowników w zdobytych miastach i wsiach. Mimo wielokrotnych obietnic władze nie opublikowały jeszcze pełnej listy ofiar tamtych wydarzeń. 

Źródło: Mediazona CA 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium