Wydział Prawa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego opublikował samokrytyczne nagranie studenta

25-05-23 Promocja 0 comment

Na Instagramie Wydziału Prawa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego opublikowano samokrytyczne wideo przedstawiające studenta przed plakatem z logo wydziału. W nagraniu wyjaśnił on, że jest studentem trzeciego roku i że “pozwolił sobie na osobiste rozpowszechnianie zniesławiających informacji na temat administracji Wydziału Prawa, a także informacji oczerniających wizerunek Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży Wydziału Prawa”.

Wcześniej takie filmy były publikowane głównie przez kanały służby bezpieczeństwa i kanały propagandystów państwowych. Zatrzymani Białorusini odczytywali nanich tekst przygotowany przez specsłużby. Zmuszanie do udziału w podobnych nagraniach wideo jest jaskrawym naruszeniem zasady domniemania niewinności, gdyż osoba jest zmuszana do przyznania się w sposób pozaprocesowy do popełnienia czynu zabronionego lub do samooskarżenia  o popełnienie przestępstwa.

Źródła: reform.by, zerkalo.io, euroradio.fm, spring96.org.