Wyniki wcześniejszych wyborów parlamentarnych w Kirgistanie 

29-11-21 Promocja 0 comment

28 listopada 2021 roku w Kirgistanie odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Głosowano w systemie mieszanym: 54 mandaty zostały obsadzone z  list partyjnych, a pozostałych 36-u  posłów wybrano w jednomandatowych okręgach wyborczych. Przed wyborami podniesiono próg wyborczy dla partii politycznych do 5% oraz zmniejszono kwoty płci – kobiety będą miały co czwarte, a nie co trzecie  miejsce w parlamencie.

Według wstępnych danych frekwencja wyniosła 32,61%, co oznacza, że zagłosowało tylko   nieco ponad milion wyborców. Frekwencja w jednym z okręgów wyborczych wyniosła nawet 28,36%. Wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej (CKW), Tyncztyk Szainazarow tłumaczył tak słaby wynik tym, że w trakcie kampanii zminimalizowano używanie tzw. czynnika administracyjnego, a także ogólnym zmęczeniem ludności wyborami. Po podliczeniu 92,22% głosów  Centralna Komisja Wyborcza podała, że pięcioprocentową barierę pokonało 6 ugrupowań, w tym Ata Żurt Kirgistan (16,59%), Iszenim (13,26%) i Butun Kirgistan (8,06%).

Według agencji informacyjnej 24.kg, po opublikowaniu wstępnych wyników na stronie CKW pojawiła się informacja, że pięcioprocentowy próg przekroczyło 11 partii. Następnie strona internetowa komisji uległa awarii, przestała się ładować, a po przywróceniu pracy zmieniły się wszystkie liczby. Przedstawiciele niektórych partii i część kandydatów w okręgach jednomandatowych uważają, że Centralna Komisja Wyborcza sfałszowała wyniki głosowania. 

Przewodnicząca CKW Nurżan Szildabekowa tłumaczyła zaistniałą sytuację załadowaniem na stronę informacji z niewłaściwej bazy danych. Przedstawiciel Prokuratury Generalnej Mirlan Maitpasow poinformował, że w trakcie kampanii wyborczej do prokuratury wpłynęło 68 skarg dotyczących naruszeń. W dniu wyborów pojawiły się trzy doniesienia o możliwych próbach przekupywania  wyborców, wykorzystaniu nacisków administracyjnych oraz skazaniu jednego z kandydatów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało natomiast, że zarejestrowało 49 przypadków przekupstwa wyborców – większość z nich miała miejsce w obwodach oszskim i naryńskim. Odnotowano również 49 faktów korzystania z nacisków administracyjnych, materiały dotyczące dziewięciu z nich zostały już przesłane do sądu. 

Obserwatorzy zauważyli, że wyborcy mieli trudności z wypełnieniem kart do głosowania z powodu wprowadzenia nowego systemu. W jednym z lokali wyborczych w obwodzie czujskim zepsuła się automatyczna urna wyborcza, dlatego przewodniczący komisji  zasugerował wyborcom położenie kart do głosowania na krześle i obiecał, że zostaną załadowane po naprawie urny. Awarie w pracy zautomatyzowanego systemu sterowania wystąpiły również w lokalach wyborczych w Biszkeku i Oszu. 

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium