Iran i Armenia planują stworzyć nową trasę tranzytową przez Gruzję

12-10-21 Promocja 0 comment

Armenia planuje stworzenie nowej trasy tranzytowej z Iranu do Gruzji, a Teheran zamierza uczestniczyć w budowie tej drogi – poinformował irański wiceminister ds. dróg i rozwoju miejskiego Khayrullah Khademi w wywiadzie dla agencji informacyjnej ILNA.

„Armenia planuje stworzenie nowej trasy tranzytowej z Iranu do Gruzji. Zadeklarowaliśmy gotowość do udziału w jej budowie” – stwierdził wiceminister dodając, że „ormiański plan stworzenia nowego korytarza, który nie ma nic wspólnego z ich konfliktem” jest „bardzo ważną kwestią” i „fundamentalnym wyzwaniem”.

Wiadomo również, że Teheran i Erywań osiągnęły już porozumienie w sprawie budowy kilku alternatywnych dróg. Między innymi mowa o drodze, która ma zastąpić autostradę Goris-Kapan (biegnącą przez terytorium Górskiego Karabachu) oraz o alternatywnej trasie dla autostrady łączącej irańską prowincję Azerbejdżan Wschodni z Erywaniem.

W Tbilisi nie skomentowano na razie ewentualnego udziału Gruzji w projekcie nowego korytarza tranzytowego. Należy dodać, że premier tego kraju udał się w sobotę, 9 października z oficjalną wizytą do Armenii. Według administracji rządowej, omówił on z premierem Armenii Nikolem Paszynianem inicjatywę „Pokojowe sąsiedztwo na Kaukazie Południowym”, którą Garibaszwili przedstawił w ONZ.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium