Nie żyje Giennadij Burbulis- pierwszy i jedyny sekretarz państwa Rosji

21-06-22 Promocja 0 comment

19 czerwca 2022 roku w Baku w wieku 77 lat zmarł Giennadij Burbulis, sekretarz państwa Federacji Rosyjskiej, jeden z architektów rosyjskich reform demokratycznych, sygnatariusz układu Białowieskiego.

Burbulis urodził się w rodzinie litewskiej na Uralu w 1945 r., ukończył wydział filozofii Uralskiego Uniwersytetu Państwowego, w 1981 r. obronił doktorat, wykładał w uczelniach Swierdłowska (ob. Jekaterynburg). W czasie pierestrojki Burbulis zbliżył się z Borysem Jelcynem, w pierwsze lata prezydentury ostatniego faktycznie pełnił funkcję spirytus movens reform liberalnych w Rosji. W latach 1993–1999 był deputowanym Rosyjskiej Dumy Państwowej, zajmował się też pracą naukową, współpracował z Centrum Jelcyna w Jekaterynburgu. Po 2014 r. w wielu wywiadach krytykował politykę Kremla.

Giennadij Burbulis niejednokrotnie gościł w Studium Europy Wschodniej, brał udział w kilku sesjach Warsaw East European Conference, oraz jubileuszu Studium w 2011 roku.

Od 2014 r. Studium realizuje projekt badawczy pod kierownictwem dyr. Jana Malickiego, polegający na zgromadzeniu i opracowaniu relacji świadków i uczestników spotkania w Wiskulach. Dotychczas nagrano 6 wywiadów, m.in. z Łeonidem Krawczukiem, Stanisławem Szuszkiewiczem, Wiaczesławem Kiebiczem, Giennadijem Burbulisem, Piotrem Krauczanką, Wołodymyrem Kryżaniwskim, Anatolijem Rajewskim, Wasylem Wakułenką, Iwanem Biłenką oraz Rudolfem Pichoją. W ramach Warsaw East European Conference zorganizowano kilka okrągłych stołów (transkrypcja jednego z okrągłych stołów została opublikowana w czasopiśmie „Nowy Prometeusz„) i paneli, uczestnicy których dyskutowali nad przyczynami wydarzeń z grudnia 1991 r. w ZSRR, reakcjami USA i Polski, skutkach (bez)bolesnego rozpadu Imperium oraz szansach i perspektywach, które (nie) zostały zmarnowane. Transkrypcja nagrań już wynosi ok 400 stron maszynopisu.

Śmierć Giennadija Burbulisa jest wielką stratą dla rosyjskich ruchów demokratycznych i perspektyw porozumienia między narodami w regionie Europy Wschodniej.

Cześć jego pamięci.

Relacja z Warsaw East European Conference 2016 „Białowieża – 25 lat później. Państwa, narody, granice”, podczas którego uczestnicy tamtych wydarzeń – Giennadij Burbulis, Stanisław Szuszkiewicz i Leonid Krawczuk wzięli udział w Okrągłym Stole: https://studium.uw.edu.pl/rok-temu-podpisano…/