Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Studium Europy Wschodniej (relacja zdjęciowa)

26-10-22 Promocja 0 comment

W dniu 26 października 2022 roku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Studium Europy Wschodniej UW.

Po otwarciu inauguracji oraz odśpiewaniem pieśni “Gaudeamus igitur” Dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki serdecznie powitał zebranych gości oraz studentów. Dyrektor w  swoim przemówieniu do zgromadzonych zaznaczył, że data tegorocznej inauguracji została nie przypadkowo wybrana, gdyż 26 października 1998 roku odbyła się uroczysta inauguracja Specjalistycznych Studiów Wschodnich, z udziałem Prezesa Rady Ministrów RP Jerzego Buzka, który wręczył indeksy pierwszej grupie 17 studentów nowego kierunku. Dodatkowo uroczystość odbyła się w rocznicę inauguracji pierwszego rocznika studentów na kierunku studia wschodnie – 26 października 1991 roku, po 50 latach, nauczanie sowietologii wróciło na Uniwersytet Warszawski.

Inauguracja „Studiów Wschodnich” z udziałem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Sala Senatu UW, 13 października 2001 r. Od lewej siedzą: P. Węgleński, J. NowakJeziorański, J. Malicki, I. Kotańska. Od lewej stoją: A. Buczyński, D. Kolbaia, M. Śliwiński, A. Juzwenko, M. Dakowski, T. Sławecki, T. Majda, D. Maciak

Inauguracja pierwszego rocznika „Studiów Wschodnich” z udziałem premiera Jerzego Buzka, 16 października 1998, Pałac Kazimierzowski UW

Inauguracja roku akademickiego 2002/2003 na „Studiach Wschodnich”, Sala Bilardowa, Pałac Potockich UW, październik 2002 r. Od lewej na dole: J. Walc, A. Charniakiewicz, M. Jankowiak, J. Siekierzyński, T. Wołosiewicz. Od lewej stoją: A. Bosiacki, D. Maciak, O. Janczak, M. Soliwodzki, J. Malicki, B. Pietrzyk, A. Łysowska, K. Girej, K. Mucha M. Zieniewicz, W. Marciniak, P. Wolak, S. Kazimowa, D. Kolbaia, K. Wajszczuk

Wystąpienie inauguracyjne wygłosił dr hab. Gennadij Korolov pt.: „Antemurale Europy? Ukraina w środkowoeuropejskich dyskusjach o podziałach i granicach”.

Doktor Gennadii Korolov jest historykiem i politologiem w Instytucie Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie i współpracownikiem projektu ERC „Autonomia nieterytorialna jako ochrona mniejszości w Europie” (Wiedeń).

Ukończył roczne studia podyplomowe w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat z historii (Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy) uzyskał w 2010 r. W semestrze jesiennym 2019 r. dr Korolov był profesorem nadzwyczajnym w Slavic-Eurasian Research Center, Hokkaido University.

Jest redaktorem czasopisma naukowego “Revolutio. The Journal of the Study of Wars and Revolutions”.

Dr Korolov był kilkakrotnie stypendystą Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Institute for Modern and Contemporary Historical Research przy Austriackiej Akademii Nauk (Wiedeń) oraz Harvard Ukrainian Research Institute ( Cambridge, Stany Zjednoczone).

Specjalizuje się w historii ideologii nowoczesnych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz historią rewolucji na terenie byłego imperium Romanowów. Obecnie koncentruje się na historii idei federalistycznych i badaniach nad przemocą podczas I wojny światowej 1914-1918 i później.

Bardzo dziękujemy za udział w inauguracji, a nowym studentom życzymy powodzenia! Mamy nadzieję, że inauguracja nowego roku akademickiego stanie się nową tradycją sięgającą do dawnych zwyczajów w Studium Europy Wschodniej!