Wojciech Konończuk Dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

16-11-22 Promocja 0 comment

Pragniemy poinformować, iż absolwent Studium Europy Wschodniej UW Pan Wojciech Konończuk został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko dyrektora Ośrodek Studiów Wschodnich – OSW im. Marka Karpia.

Biografia nowego dyrektora:

Wojciech Konończuk jest absolwentem Studium Europy Wschodniej UW (dyplom 2005) i Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu i w Szkole Głównej Handlowej. Wcześniej zastępca dyrektora OSW, kierownik Zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii oraz analityk ds. polityki energetycznej i zagranicznej Rosji w Zespole Rosyjskim OSW. W przeszłości również visiting scholar w Instytucie Kennana w Waszyngtonie, uczestnik kilku międzynarodowych projektów badawczych (m.in. Centre for European Policy Studies, Think Visegrad, German Association for East European Studies). Pracował również jako koordynator projektów ukraińskich i białoruskich w Fundacji im. Stefana Batorego. Specjalizuje się w zagadnieniach sytuacji polityczno-gospodarczej Białorusi, Ukrainy i Mołdawii, polityki zagranicznej Rosji, polityki energetycznej w Europie Środkowej i Wschodniej, Partnerstwa Wschodniego, polityki historycznej. Autor m.in. książek „Sztuka przetrwania. Deportacje sowieckie z powiatu bielskiego 1940-1941” (IPN 2019) i „Zagrożone dziedzictw. Polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi” (OSW, 2020). Członek rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”. Stały współpracownik pisma „Nowa Europa Wschodnia”.

W imieniu zespołu Studium Europy Wschodniej UW składamy serdeczne gratulacje i życzymy sukcesów w pełnieniu tej zaszczytnej funkcji!