Zmarł prof. Owen V. Johnson (Indiana University, Bloomington)

16-08-22 Promocja 0 comment

6 sierpnia 2022 roku w wieku 76 lat zmarł emerytowany profesor Uniwersytetu Indiany w Bloomington, Owen V. Johnson (ur. 22 lutego 1946 r.). W 1968 ukończył studia licencjackie na Washington State University. Doktorat uzyskał w 1978 na University of Michigan. Przed pracą naukową zajmował się zawodowo dziennikarstwem, a także prowadził szereg kursów dziennikarskich i historycznych. Johnson jest autorem książki o korespondencie z czasów II wojny światowej, Ernie Pyle, a także na temat edukacji w Słowacji w okresie międzywojennym („Slovakia 1918-1938: Education and the Making of a Nation”). Jego prace opublikowało w ponad 37 publikacjach naukowych w Ameryce Północnej i Europie, a ponadto był  autorem dziesiątek artykułów dla szerszego grona odbiorców, takich jak National Public Radio, czy New York Times. Wystąpił w jednym z odcinków w serialu PBS History Detectives o Ernie Pyle i zarządzał stroną na Facebooku pt. „Friends of Ernie Pyle”, na której zamieszczał codzienne cytaty napisane przez samego autora.

W roku akademickim 2009-2010 pełnił funkcję przewodniczącego Katedry Fulbrighta przy Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim („Fulbright Distinguished Chair in East European/Eurasian Studies”). W 2010 roku zasiadał w Radzie Programowej Warsaw East European Conference (WEEC), największej pod względem naukowym i organizacyjnym przedsięwzięciem Studium.

Nabożeństwa żałobne odbędą się 15 sierpnia o godzinie 12.00 w Pierwszym Kościele Prezbiteriańskim w Bloomington.