Białoruś intensyfikuje rozmowy w sprawie utworzenia jednolitego rynku gazu z Rosją

27-05-17 Promocja 0 comment

Negocjacje w sprawie utworzenia jednolitego rynku gazu z Rosją przyspieszyły, powiedział wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszko. Wicepremier przypomniał, że Białoruś i Rosja podpisały dokument  dotyczący regulacji kwestii gazowych w latach 2017-2019.

– Jeśli chodzi o jednolity rynek gazu, chcemy rozpocząć realizację tego projektu  1 stycznia 2025 r. Weszliśmy w nowy cykl rozmów z naszymi rosyjskimi partnerami, na poziomie wiceministrów. Teraz musimy zintensyfikować te negocjacje – powiedział Siemaszko, dodając, że państwa mają czas do 1 stycznia 2018 roku, aby przygotować odpowiednie dokumenty.

Zdaniem wicepremiera, jeśli zasady tworzenia i funkcjonowania jednolitego rynku gazu między Bialorusią i Rosją  zostaną uzgodnione, projekt na początku 2019 roku zostanie zaproponowany partnerom z Euroazjatyckiego Związku Gospodarczego. Chodzi o Kazachstan, Kirgistan i Armenię.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan