Bośnia: Serbowie grożą secesją

11-07-17 admin 0 comment

Lider bośniackich  Serbów Milorad Dodik mówi o możliwości rozpadu Bośni i Hercegowiny. Zgodnie z jego słowami Republika Serbska nie będzie miała powodu by pozostawać w składzie wspólnego państwa, jeżeli bośniacki trybunał konstytucyjny zatwierdzi święta państwowe, których Serbowie nie obchodzą.

Po tym jak 2 lata temu trybunał uznał serbskie „święto narodowe” za niekonstytucyjne, serbscy deputowani zwrócili się o zbadanie konstytucyjności pozostałych świąt: „Dnia Niepodległości” (1 marca) oraz „Dnia Państwowości” (25 listopada). Pierwsza data upamiętnia zbojkotowane przez Serbów referendum niepodległościowe z 1992 r., zaś druga ponowne utworzenie Bośni przez Radę Antyfaszystowską w 1943 r. Żadnego z tych świąt Serbowie nie obchodzą i chcą w związku z tym by zostały one uznane za niekonstytucyjne, jako niereprezentujące wszystkich narodów  kraju.

Przypomnijmy, że bośniaccy Serbowie za święto narodowe uznają dzień 9 stycznia, będący jednocześnie dniem prawosławnego święta – 9 stycznia 1992 r. bośniaccy Serbowie ogłosili utworzenie Republiki Serbskiej, co miejscowi Boszniacy uważają za pierwszy krok na drodze do późniejszej wojny. W opinii bośniackiego sądu konstytucyjny data ta jest dyskryminująca dla ludności nieserbskiej. Władze Republiki Serbskiej przeprowadziły w tej sprawie referendum, w którym zdecydowana większość uczestników opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowej daty.

Źródło: balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium