Bułgaria i Macedonia podpisały porozumienie

10-08-17 admin 0 comment

Bułgaria i Macedonia podpisały umowę o strategicznym partnerstwie, która powinna pomóc w rozwiązaniu nieporozumień pomiędzy tymi dwoma krajami. Według niektórych ekspertów umowa  zwiększy szansy  Macedonii  na członkostwo w Unii Europejskiej oraz NATO.

Warto podkreślić, że mimo bliskich związków religijnych, historycznych i językowych – przez  długi okres stosunki między Bułgarią i  Macedonią  pozostawały  napięte: np. Bułgaria nadal nie uznaje istnienia języka macedońskiego, uważając go za dialekt bułgarskiego. Po podpisaniu dokumentu z szefem bułgarskiego rządu Bojko Borysowem, macedoński premier stwierdził, że: „Porozumienie o przyjaźni jest wielkim wspólnym wkładem w  polityczną  stabilizację nie tylko obu państw, ale także   całego regionu”.

Bułgaria, będąca członkiem NATO oraz UE, zobowiązała się wspierać integracyjne  starania Macedonii. Ponadto oba kraje zadeklarowały, że polepszą swoje stosunki gospodarcze, zrezygnują z pretensji terytorialnych oraz poprawią  sytuację, jeżeli idzie  o prawa człowieka oraz  mniejszości narodowych.

Przypomnijmy, że wcześniej Macedonia informowała, iż dla członkostwa w NATO jest gotowa zmienić nazwę kraju, czego domaga się Grecja.

Źródło: korrespondent.net

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium