Chorwacja i Turcja o Bośni i Hercegowinie

11-01-18 admin 0 comment

Prezydent Chorwacji złożyła wizytę w Turcji. Podczas rozmów ze swoim tureckim odpowiednikiem poruszyła między innymi kwestię sytuacji w Bośni i Hercegowinie, oraz potrzebę zagwarantowania praw miejscowym Chorwatom.

Głownym elementem roboczej wizyty Kolindy Grabar Kitarović w Turcji było spotkanie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji w południowo-wschodniej Europie, stosunków pomiędzy UE a Turcją, ale także roli Ankary w kryzysie uchodźczym.

Najważniejszym z poruszonych tematów była sytuacja w Bośni i Hercegowinie, oraz kwestia wsparcia reformy wyborczej postulowanej przez miejscowych Chorwatów (chcą oni podziału na etniczne okręgi wyborcze, gwarantujące lepszą reprezentację Chorwatów w Bośni). Prezydent Chorwacji chce wykorzystać tureckie wpływy w Bośni i  w związku z tym proponuje trójstronne spotkanie w formule Chorwacja, Turcja, Bośnia i Hercegowina.

Przypomnijmy, że prezydent Chorwacji już po wygranej w wyborach w 2015 r. zapowiadała, że będzie wspierać bośniackich Chorwatów, w tym również w kontekście utworzenia „trzeciego członu federacji”. Dodajmy, że kwestia utworzenia osobnej, chorwackiej części składowej bośniackiej federacji cieszy się poparciem zarówno bośniackich Chorwatów, jak i w sąsiedniej Chorwacji.

Źródło: balkaninsight.com, thedubrovniktimes.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium