Chorwacja sprzeda część Agrokoru

13-05-17 admin 0 comment

Państwowy zarządca największej chorwackiej spółki Agrokor Ante Ramljak poinformował, że jej część zostanie sprzedana. Ma to umożliwić częściowe pokrycie olbrzymich długów wynoszących 5,4 mld euro.

W ramach prowadzonej przez państwo restrukturyzacji Agrokor ma zostać podzielona na 4 sektory: sprzedaży detalicznej, spożywczy, rolniczy oraz działalności pobocznej. Większość pracowników jest zatrudniona w 3 pierwszych sektorach, stąd plan sukcesywnego sprzedawania przedsiębiorstw sektora pobocznego i przeznaczania uzyskanych środków na pokrycie zadłużenia. Jak zaznaczył A. Ramljak, Agrokor w obecnej postaci przestanie istnieć w przeciągu następnych 12 miesięcy.

Przypomnijmy, że zmagająca się z poważnym kryzysem finansowym spółka Agrokor, z przychodami  w wysokości 6,5 mld euro w 2015 r., odpowiada za niemalże 16% chorwackiego PKB. Zatrudnia ona ok. 40 tys. pracowników w samej Chorwacji, 20 tys. w Bośni i Serbii, a za pośrednictwem zakupionej w 2014 r. słoweńskiej sieci Mercator kolejne 70 tys. w Słowenii.

Źródło: balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium