Jest prezydent Estonii: po raz pierwszy w historii została nim kobieta

04-10-16 Promocja 0 comment

Foto: Hendrik Osula/Facebook

47-letnia Kersti Kaljulaid została wybrana przez estoński parlament Riigikog na prezydenta kraju. Na Kaljulaid, która nie miała kontrkandydata, głosowało 81 deputowanych w 101-osobowym parlamencie. Przeciwko jej kandydaturze było 17 posłów.

To pierwsza kobieta-prezydent Estonii.

Kandydaturę Kaljulaid  zgłosiło  90 członków Riigikogu:  posłowie rządzącej Partii Reform, a także partii opozycyjnych.

Wybory prezydenta Estonii rozpoczęły się pod koniec sierpnia. Dwie rundy wyborów w Parlamencie w dniach 29 i 30 sierpnia oraz dwie tury głosowania 24 września w  Kolegium Elektorów nie przyniosły skutku.

Kersti Kaljulaid urodziła się w 1969 roku w Tartu. W 1992 r. ukończyła Wydział Biologii Uniwersytetu w Tartu. W 2001 roku uzyskała stopień magistra z Business Administration w Uniwersytecie w Tallinie. W 1999 roku była doradcą z kwestii gospodarczych ówczesnego premiera Marti Laara.

Od maja 2004 Kaljulaid jest przedstawicielką Estonii w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Od 2001 do 2004 roku Kaljulaid była członkiem konserwatywnej partii Związek Ojczyzny (Isamaaliit).

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling