Łotewski portal usunął apele środowisk prorosyjskich i  obiecuje uważniejsze moderowanie

21-11-17 Promocja 0 comment

Portal manabalss.lv, na którym są umieszczane petycje do władz łotewskich, usunął inicjatywę proponującą możliwość wyboru języka nauczania w szkołach. Dokument pojawił się po tym, jak łotewskie Ministerstwo Edukacji wprowadzenie od 2021 r we . wszystkich szkołach średnich nauczania w  języku łotewskim. Uderza to przede wszystkim w szkolnictwo rosyjskojęzyczne.

Jak podała agencja LETA, portal inicjatyw publicznych manabalss.lv obiecuje w przyszłości nie publikować inicjatyw sprzecznych z łotewską konstytucją.

Portal zastrzegł sobie prawo do „nie publikowania inicjatywy , które mogą  zagrażać bezpieczeństwu narodowemu, postulować zmiany głównych zasad  konstytucji, albo, jak w danym przypadku, stanowić niebezpieczeństwo dla spójności łotewskiego społeczeństwa:.

Wcześniej portal zawiesił zbieranie podpisów  pod inicjatywą łotewskiego stowarzyszenia wspierającego szkoły z rosyjskim językiem wykładowym.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium