Macedonia i spór z Grecją: między Turcją a Niemcami

01-03-18 admin 0 comment

Prezydent Macedonii Gjorge Ivanov odbył w Turcji wizytę, podczas której spotkał się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Z kolei premier Zoran Zaev pojechał do Berlina, gdzie został przyjęty przez kanclerz Angelę Merkel.
G. Ivanov odwiedził Ankarę szukając poparcia w sprawie sporu o nazwę kraju z Grecją i otrzymał od swojego tureckiego odpowiednika zapewnienie, że Turcja utrzyma dotychczasową pozycję (Turcja jako pierwsza uznała Macedonię pod jej konstytucyjną nazwą) i będzie też wspierać NATO-wskie aspiracje Macedonii. Obaj przywódcy podkreślali wzajemne zaufanie, współpracę i przyjaźń, określając relacje między swymi państwami mianem partnerstwa strategicznego. Jednakże turecki przywódca bardzo wyraźnie sformułował też swoje oczekiwania wobec władz w Skopje, a mianowicie większe wysiłki na rzecz zwalczania wszelkich zwolenników przeciwnika politycznego R.T. Erdogana – Fetullaha Gullena, z którego zwolenników Ankara chce „oczyścić Bałkany”. Macedoński przywódca z kolei podkreślił pełne poparcie „dla legalnie wybranych tureckich władz”.
Macedoński premier Zoran Zaev udał się z kolei z wizytą do Berlina. Kanclerz. Merkel wyraziła zadowolenie z postępów w rozmowach z Grecją dodając, że w przeciągu ostatnich 10 lat rozwiązanie problemu nigdy nie było tak bliskie. Jak podkreśliła, osiągnięty na drodze dyplomatycznej kompromis z Grecją odblokuje Macedonii drogę do NATO i UE.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com
​Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studiu