MSZ Rumunii: rosyjski  wicepremier nie wygłosił swoich opinii w Mołdawii

10-08-17 admin 0 comment

Teodor Meleșcanu, minister spraw zagranicznych Rumunii stwierdził, że stosunki pomiędzy jego krajem a Federacją Rosyjską można scharakteryzować jako „presja i dialog”, dokładnie tak samo jak stosunki między Rosją i NATO. „Stosunki z Rosją były zawsze określane  przez NATO za pomocą dwóch słów: presja i dialog. Presja to m.in obecność natowskich oddziałów  na wschodniej flance spowodowana, agresją na Ukrainę oraz   kumulacją rosyjskich sił i uzbrojenia przy zachodnich granicach Federacji. Obecność NATO w tym regionie  nie tworzy zagrożenia, lecz ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa krajów członkowskich Sojuszu. Z kolei  polityka dialogu to rozmowy o  kwestiach, które nie dotyczą sankcji. Mamy dokładnie taką samą politykę: presję i dialog”, – powiedział rumuński minister.

Na pytanie dotyczące  ogłoszenia przez władze mołdawskie rosyjskiego wicepremiera  Dmitrija Rogozina personą non-grata Meleșcanu powiedział:

„Wicepremier Rogozin, zamiast z trybuny na terytorium Mołdawii czyli w Naddniestrzu, będzie głosił  swoje poglądy z Moskwy albo jakiegoś innego miejsca.  Nie myślę, żeby one się zmieniły, ale przynajmniej nie będzie miał okazji wygłaszać ich na terytorium Mołdawii „, – stwierdził Meleșcanu.

Źródło: noi.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium