Studia Wschodnie

Studia Wschodnie są pierwszymi w Polsce kompleksowymi studiami uniwersyteckimi pierwszego stopnia o charakterze interdyscyplinarnym poświęconymi tematyce wscvhodniej. Dostosowane są do światowych trendów rozwojowych dotyczących tworzenia tzw. „area studies”.

Kierunek łączy w sobie elementy wiedzy o historii i współczesności krajów regionu, gospodarce, kulturze, problematyce socjologicznej, narodowościowej, religijnej, etnologicznej i politycznej. Jest to kierunek kształcący w ramach studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych, specjalistów, zamierzających zajmować się problematyką Europy Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Europy Środkowej i Bałkanów. Absolwenci Studiów Wschodnich zyskują możliwość realizacji kariery zawodowej w m.in. administracji państwowej, polityce, ośrodkach badawczych, mediach.

Studia łączą w sobie elementy wiedzy o:

  • historii i współczesności
  • gospodarce
  • kulturze
  • społeczeństwie
  • problematyce narodowościowej
  • religii
  • etnologii i polityce

3-letnie, licencjackie „Studia Wschodnie” dla osób interesujących się regionem szeroko rozumianej Europy Wschodniej.

Kształcimy specjalistów zamierzających zajmować się problematyką Europy Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Europy Środkowej i Bałkanów. Studia przygotowują do pracy w dziedzinach związanych z tą częścią świata – dyplomacji, dziennikarstwie, polityce, działalności pozarządowej, nauce.

2-letnie, magisterskie „Studia Wschodnie” dla osób zamierzających zajmować się problematyką Europy Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Europy Środkowej i Bałkanów.

Dzięki pogłębionej wiedzy dotyczącej Europy Wschodniej, specjalizacji w zakresie 2 regionów oraz dobrej znajomości języka regionalnego absolwenci Studiów Wschodnich są doskonale wyszkolonymi specjalistami mogącymi pracować w polskich i międzynarodowych instytucjach i przedsiębiorstwach, zajmujących się problematyką wschodnią.

Studia koncentrują się na teoretycznych i praktycznych zagadnieniach związanych z polityką wschodnią, takich jak: polska polityka wschodnia, sowietologia, zagadnienia narodowościowe Europy Wschodniej, Bałkanów, Rosji i Kaukazu, historia Rosji i ZSRR, geopolityka, społeczne, gospodarcze zagadnienia postkomunizmu, stosunki międzynarodowe w regionie Europy Wschodniej i Europy Środkowej i Bałkanów, geografia polityczna Europy Wschodniej, Środkowej, Bałkanów, Rosji i Kaukazu, system władzy w Federacji Rosyjskiej, współpracy wojskowej w regionie, służby specjalne ZSRR i Federacji Rosyjskiej czy państw post-sowieckich.

Kładziemy nacisk na kwestie gospodarcze, bezpieczeństwo energetyczne, praktyczne elementy funkcjonowania służby zagranicznej.

Zgłoś się na Podyplomowe Studia Wschodnie jeżeli:

  • profesjonalnie zajmujesz się Europą Wschodnią i Środkową w urzędach państwowych, administracji, instytucji społecznych
  • specjalizujesz się w polityce ukierunkowanej na region Europy Wschodniej i Środkowej
  • jesteś właścicielem lub pracownikiem przedsiębiorstwa współpracującego z krajami Europy Wschodniej i Środkowej
  • pracujesz w mediach, szczególnie ukierunkowanych na region Europy Wschodniej i Środkowej
  • planujesz specjalizować się w tematyce wschodniej w administracji, polityce, mediach lub biznesie
  • chcesz pogłębić wiedzę z dziedziny Europy Wschodniej

Studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia w języku polskim.

1. Obszar nauk humanistycznych oraz obszar nauk społecznych

2. Dyscypliny

  • z dziedziny nauk humanistycznych: historia, nauki o kulturze i religii, językoznawstwo,
  • z dziedziny nauk społecznych: nauki socjologiczne, nauki o bezpieczeństwie, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Dyscyplina wiodąca: historia, nauka o polityce i administracji.

Działalność Studium Europy Wschodniej wykracza poza obszar nauki i dydaktyki, tak samo specyfika Studiów Wschodnich nie ogranicza się do wymiaru stricte akademickiego, tkwi także w ich społecznej przydatności. Nie trzeba podkreślać roli i wagi kierunku wschodniego dla polskiej polityki zagranicznej oraz polskiej racji stanu. W ostatnich latach także w Unii Europejskiej daje się zauważyć rosnące zainteresowanie tym obszarem pod względem politycznym i gospodarczym, militarnym i społecznym. Nie ulega wątpliwości, że wzrost zainteresowania przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na dobrze wykształconych i przygotowanych specjalistów od problematyki tego regionu. Długoletnie doświadczenie w zakresie bezpośrednich związków i wspólnota losów historycznych otwiera przed Polską możliwość odegrania ważnej roli w ramach działań Unii Europejskiej w tym obszarze. Dostarczając wykształconych ekspertów i dobrych specjalistów, Studia Wschodnie są przedsięwzięciem akademickim służącym rozwojowi Polski oraz podniesieniu jej rangi zarówno w najbliższym sąsiedztwie, jak i w Unii Europejskiej.

Szczególną cechą studiów jest umiejętne połączenie nauczania prowadzonego przez wybitnych naukowców, legitymujących się znacznym dorobkiem badawczym oraz praktyków, którzy zdobyli ogromne doświadczenie, sprawując ważne funkcje w instytucjach zajmujących się wschodem, w tym pełniąc służbę dyplomatyczną i konsularną w państwach regionu zainteresowań oraz pracując w najważniejszych polskich instytucjach analitycznych.

Niezwykle ciekawe możliwości otwierają się przed studentami studiów wschodnich w związku z kilkoma, prowadzonymi i koordynowanymi przez Studium Europy Wschodniej, programami stypendialnymi dla osób z regionu zainteresowań Studium. Polscy studenci mają niezwykłą okazję do poznania licznych kolegów z wielu krajów i nawiązania kontaktów, owocujących w przyszłości. Podtrzymaniu tych kontaktów służą także zjazdy absolwentów, które odbywają się co 2 lata.

Studenckie Koło Naukowe SEW wraz ze Studium Europy Wschodniej organizuje studencko-doktoranckie konferencje naukowe, w czasie których studencki zdobywają umiejętności organizacyjne oraz prezentują wyniki swoich badań. Najlepsze referaty publikowane są w czasopismach naukowych Studium – „Obóz” i „Nowy Prometeusz”.

4. Miejsce, w których odbywają się zajęcia: Kampus Centralny UW.

  • Pałac Tyszkiewiczów – Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)
  • Budynek przy ul. Oboźnej 7 (wejście od ul. Sewerynów)

5. Praktyki studenckie, wyjazdy terenowe.

  • Studenci studiów wschodnich nie mają obowiązku odbywania praktyk. Studium wspiera natomiast udział studentów w stażach przez system dofinansowywania wyjazdów na zagraniczne staże w polskich placówkach dyplomatycznych, instytucjach międzynarodowych, placówkach naukowych, muzealnych i kulturalnych. Z początkiem roku akademickiego ogłaszane są zasady wsparcia finansowego i aplikowania.
  • W ramach współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Gori (Gruzja) studenci mogą uczestniczyć w Szkole Letniej Gruzińskich Studiów Literackich i Historycznych w Gori – większość kosztów pokrywają oba uniwersytety.
  • W ramach bliskiej współpracy z licznymi instytucjami polskimi Studium wspiera studentów w ich staraniach o staże w nich.

Perspektywy

Studia mają charakter interdyscyplinarny i łączą w sobie elementy wiedzy o historii i współczesności, gospodarce, kulturze, problematyce socjologicznej, narodowościowej, religijnej, etnologicznej i politycznej. Rocznie około 50% słuchaczy stanowią obcokrajowcy z Europy Środkowej, Wschodniej oraz Azji Środkowej i Kaukazu.

Kształcimy specjalistów w zakresie problematyki:  Europy Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz Europy Środkowej i Bałkanów na 6 specjalizacjach:  (specjalizacje: I. Europa Wschodnia, II. Rosja, III. Azja Środkowa, IV. Kaukaz, V. Europa Środkowa, VI. Bałkany).

Studenci Studiów Wschodnich odbywają praktyki w instytucjach takich jak:

  • ambasady i konsulaty wybranych państw regionu,
  • media (publiczne i ko­mercyjne),
  • instytucje opiniotwórcze i analityczne (np. Ośrodek Studiów Wschodnich),
  • ministerstwa i organizacje pozarządowe (np. Fundacja im. S. Batorego).

Absolwenci Studiów Wschodnich znajdują zatrudnienie w instytucjach państwowych, biznesie, polityce, mediach i ośrodkach analitycznych.

Wykładowcy

W gronie wykładowców na Studiach Wschodnich znajdują się autorytety i najwybitniejsi specjaliści od „problematyki wschodniej” z Polski, Europy oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Stałym elementem programu studiów są zajęcia prowadzone przez „Profesorów Wizytujących” (Visiting Professors).

Na prestiżowej liście ekspertów, którzy prowadzili seminaria i wykłady na Studiach Wschodnich znaleźli się Profesorowie:

  • Daniel Beauvois – Sorbona,
  • Norman Davies – Oxford,
  • Miroslav Hroch – Brno,
  • Andrzej Sulima Kamiński – Georgetown University,
  • Andrzej Korboński – Los Angeles,
  • Zbigniew Kruszewski – El Paso,
  • John Micgiel – Columbia University,
  • Alexiej Miller – Moskwa,
  • Bohdan Osadczuk – Berlin,
  • Emil Pain – Moskwa,
  • Aron Petneki – Budapeszt,
  • Richard Pipes – Harvard,
  • Mykoła Riabczuk – Kijów,
  • Michael Rywkin – CCNY,
  • Tomas Venclova – Yale.

Przy Studiach Wschodnich działa też  Szkoła Języków Wschodnich dająca możliwość poznawania języków regionu.

Pierwsi stypendyści
Pierwsi stypendyści „Studiów Wschodnich” 2001 r.

Uroczysta inauguracja magisterskich „Studiów Wschodnich: odbyła się 26 października 1998 r., z udziałem Prezesa Rady Ministrów RP Jerzego Buzka, który wręczył indeksy pierwszej grupie 17 studentów nowego kierunku. W 2012 r. uruchomiono licencjackie „Studia Wschodnie”.

Od roku 2000/2001 działają również „Podyplomowe Studia Wschodnie” – wcześniej dwuletnie, obecnie półtoraroczne, odpłatne studia przeznaczone dla osób już profesjonalnie zajmujących się Europą Wschodnią i Środkową.

W roku 2011 Studium udało się uruchomić magisterskie „Studia Wschodnie” na Ukrainie – w których uczestniczą studenci Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego w Iwano-Frankowsku oraz Akademii Ostrogskiej.