Pod koniec października odbędzie się polsko-ukraiński okrągły stół na temat reformy edukacyjnej na Ukrainie

17-10-17 Promocja 0 comment

Około 26 października we Lwowie odbędzie się okrągły stół dot. wdrożenia reformy edukacji na Ukrainie, zwłaszcza artykułu, dotyczącego obowiązywania  języka państwowego w szkołach.  W konferencji u wezmą udział przedstawiciele mniejszości polskiej na Ukrainie, ambasady RP w Kijowie oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy. Poinformowali o tym minister edukacji i nauki Ukrainy Lilia Hrynewycz oraz ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

Myślę, że  uzyskanie odpowiedzi na pytania i omówienie planu działań będzie miało dla wszystkich pozytywne skutki ” – powiedziała Lilia Hrynewycz. Minister edukacji podziękowała Polsce za wyważone  stanowisko w sprawie  tzw. „artykułu o języku” w nowym prawie oświatowym Ukrainy.

Propozycję Lilii Hrynewycz poparł Jan Piekło. „Będzie to dowód na to, że między naszymi  krajami trwa współpraca, że wspólnie rozwiązujemy problemy z korzyścią dla obu stron ” – powiedział polski ambasador .

Przypomnijmy, że 5 września br. Rada Najwyższa przyjęła ustawę o reformie edukacji na Ukrainie. Nowe prawo przewiduje między innymi, iż językiem nauczania w szkołach jest język państwowy czyli ukraiński. Tymczasem Rumunia, Węgry, Polska i Rosja obawiają się, że nowe prawo ograniczy nauczanie w językach mniejszości narodowych. Swoje zaniepokojenie wyraziły także Bułgaria oraz Grecja. Węgry wystosowały w tej sprawie skargę do ONZ, OBWE i UE, a także zagroziły blokowaniem integracji europejskiej Ukrainy.

Źródło: Ukraińska Prawda