Sesja Kaukazologiczna im. św. Grzegorza Peradze 2012 – relacja

X Jubileuszowa Sesja Kaukazologiczna im Św. Grzegorza Peradze

Wizyta prezydenta Gruzji, Mikheila Saakashvilego na Uniwersytecie Warszawskim

W ramach X-tej Jubileuszowej Międzynarodowej Sesji Kaukazologicznej im. św. Grzegorza Peradze organizowanej przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego we czwartek, 6 grudnia o godz. 16.45 odbyło się uroczyste złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą zamordowanego w hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau profesora Uniwersytetu Warszawskiego i świętego Kościoła Gruzińskiego, Grzegorza Peradze w 70-tą rocznicę jego śmierci.

Prezydent Gruzji, Mikheil Saakashvili, składa wieniec pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć św. Grzegorza Peradze.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezydent Mikheil Saakashvili w drodze do Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego, gdzie o godz. 17.00 miała miejsce uroczysta inauguracja X-tej Jubileuszowej Międzynarodowej Sesji Kaukazologicznej im. Św. Grzegorza Peradze.

Oficjalne powitanie gości przez JM Rektora, prof. Marcina Pałysa.

Kilka słów o Sesji Kaukazologicznej wygłosił dyr. Jan Malicki, Studium Europy Wschodniej.

Wystąpienie Marszałka Senatu, Bogdana Borusewicza.

Wystąpienie prezydenta Mikheila Saakashvilego.

Od lewej siedzą: prezydent Mikheil Saakashvili, dyr. Jan Malicki, Studium Europy Wschodniej, rektor Marcin Pałys, Uniwersytet Warszawski, dr. Dawid Kolbaia, Studium Europy Wschodniej.

Sesja I: Iwona KALISZEWSKA, University of Warsaw, Wojciech GÓRECKI, Centre for Eastern Studies, Konrad ZASZTOWT, Polish Institute of International Affairs, Tomasz KNOTHE, Centre for East European Studies, University of Warsaw, Natalia HAPEK, University of Warsaw, Oleg PANFILOV, Ilia State University, Georgia

Sesja II
Archimandrite ADAM (Akhaladze), The King St. Tamar University, Georgia, Wiktor ROSS, Centre for East European Studies, University of Warsaw, Nina TAYLOR-TERLECKA, Oxford University, Jaba SAMUSHIA, Tbilisi State University

Prezentacje
Aleksandra GRYŹLAK, University of Warsaw, Vakhtang PERADZE, St. Grigol Peradze University in Tbilisi, David KOLBAIA, University of Warsaw, Piotr WARISCH, Kraków

Sesja III

Fr. Józef NAUMOWICZ, Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw, Darejan TVALTVADZE, Tbilisi State University, Fr. Henryk PAPROCKI, University of Białystok

Sesja IV
Bernard OUTTIER, Directeur de Recherche au CNRS, Fr. Artur ALEKSIEJUK, Akademia Teologiczna w Warszawie (ChAT), Tamar DULARIDZE, Georgian National Filmography

Prezentacje
Ilia PERADZE, St. Grigol Peradze Society, Tbilisi

W ramach X-tej Jubileuszowej Międzynarodowej Sesji Kaukazologicznej im. św. Grzegorza Peradze organizowanej przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w niedzielę, 9 grudnia odbyła się uroczysta liturgia żałobna, panichida ku czci wszystkich zamordowanych  w hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau z udziałem Prezydenta Gruzji Mikheila Saakashvilego.