Wschodnia Szkoła Zimowa

O Szkole | Nabór | Edycje | Kontakt | FAQ

Od 2004 r., wspólnie z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, a od 2017 już samodzielnie Studium Europy Wschodniej, organizuje Wschodnią Szkołę Zimową. Jest ona skierowana do studentów ostatniego roku studiów humanistycznych z krajów należących do byłego związku sowieckiego. Szkoła odbywa się zawsze w terminie 1-14 marca. Do tej pory odbyło się trzynaście Wschodnich Szkół Zimowych. Mamy już ponad 400 absolwentów z 15 krajów, głównie Europy Środkowej i Wschodniej.

Dla uczestników Szkoła stanowi najczęściej pierwszy pobyt naukowy w Polsce. Kształcenie studentów ostatniego roku studiów, przygotowujących prace magisterskie, myślących w przyszłości kontynuować naukę oraz często kształcić innych, daje szansę na osiągnięcie długofalowych i trwałych wyników.

Wielu absolwentów Szkoły z sukcesem zdaje na „Studia Wschodnie” i inne atrakcyjne kierunki studiów.

Prof. Paul Dragos Aligica z Uniwersytetu w Bukareszcie, WSZ 2023.

Na program Szkoły składają się wykłady i seminaria prowadzone zarówno przez profesorów z polskich ośrodków akademickich i naukowych, jak i zagranicznych – wśród nich absolwentów Wschodniej Szkoły Letniej, dziś już znanych badaczy, którzy teraz wykładają dla swoich młodszych kolegów. Tematyka Wschodnich Szkół Zimowych jest oparta na szeroko rozumianej problematyce historii i współczesności Europy Środkowej i Wschodniej.

Na seminariach uczestnicy zobowiązani są do wygłoszenia referatu (część pracy magisterskiej). Tematyka przedstawionych przez uczestników referatów jest bardzo zróżnicowana: politologia, historia, filologia etc.

Dyskusje na wykładach oraz seminariach pozwalają uczestnikom spojrzeć z szerszej perspektywy na zagadnienia historyczne i współczesne.

W gronie wykładowców WSZ znaleźli się, m.in.: Leopold Unger (Bruksela), Jerzy Pomianowski (Kraków), Jerzy Stępień (Warszawa), Elżbieta Stadtmueller (Uniwersytet Wrocławski), Andrzej Ananicz (MSZ, Uniwersytet Warszawski), Eric Jakobsons (Uniwersytet Łotewski w Rydze), Cornelius Ochman (Fundacja Bertelsmanna w Berlinie), Jan Holzer (Uniwersytet Masaryka w Brnie), Mykoła Riabczuk (Akademia Kijowsko-Mohylańska).

Dyrektor Jan Malicki o Wschodniej Szkole Zimowej