Tadżykistan: stroje  narodowe zamiast mundurków szkolnych

07-02-17 Promocja 0 comment

tadzykistanW celu wspierania narodowego stylu, Ministerstwo Oświaty zaleciło wszystkim studentom, uczniom, a nawet nauczycielom noszenie stroju narodowego. Dotyczy to przede wszystkim  kobiet i dziewcząt. W odpowiednim piśmie podkreśla się, że to nie polecenie, a jedynie sugestia związana  nadchodzącym Świętem Nouruz.

Warto podkreślić, że w Tadżykistanie popularne  jest noszenie tradycyjnych strojów narodowych (jaskrawe kolorowe ubrania z atlasu, adrasu i czakanu – rodzaj tkanin).

Ostatnio  stroje narodowe intensywnie zaczęły propagować władze, posługując się tradycyjnym ubiorem Tadżyków także przy tworzeniu zewnętrznego wizerunku kraju.

Przypomnijmy, że Nouruz to obchodzone 21 marca wiosenne święto nowego roku/rówonocy. Zarówno w Tadżykistanie, jak i pozostałych państwach Azji Środkowej jest uważane za jedną z najważniejszych uroczystości.