16 grudnia inauguracja prezydenta i nowa konstytucja Gruzji

20-12-18 Promocja 0 comment

16 grudnia, wraz z inauguracją Samole Zurabiszwili na stanowisko prezydenta, weszła w życie nowelizacja gruzińskiej konstytucji. Konstytucja Gruzji, która składa się z 11 rozdziałów i 78 artykułów, określa standardy praw człowieka oraz reguluje kompetencje poszczególnych organów władzy.

W znowelizowanej ustawie zasadniczej zapisano, że celem Gruzji jest integracja z europejskimi, euroatlantyckimi strukturami i stwierdzono, że organy konstytucyjne w ramach swoich uprawnień muszą podjąć wszelkie środki mające na celu zapewnienia pełnej integracji Gruzji z Unią Europejską oraz NATO.

W Konstytucji zaznacza się, że Gruzja jest socjalnym państwem prawa, które dba o wzmocnienie zasad sprawiedliwości społecznej, równość i solidarności.

Konstytucja zapewnia równość wszystkich ludzi i zakazuje dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry, płeć, pochodzenie, przynależność etniczną, język, religię, poglądy polityczne lub inne, tożsamość społeczną, status majątkowy lub inny, miejsce zamieszkania oraz inne przyczyny.

Znowelizowana wersja konstytucji zawiera definicję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, którego  celem jest stworzenia rodziny.

Ponadto nowa konstytucja zakazuje sprzedaży gruntów rolnych obcokrajowcom. Zgodnie z nowelizacją, grunty rolne jako zasoby specjalnego przeznaczenia mogą należeć tylko do państwa, jednostek samorządu terytorialnego, obywatela Gruzji lub zrzeszenia obywateli Gruzji.

W ramach poprawek do konstytucji zmieniono również artykuł 94, który obecnie jest sformułowany jako przepis przejściowy. Stanowi on o tym, że w ciągu 12 lat od wejścia w życie tego zapisu, wprowadzenie nowych rodzajów podatków bądź podwyższenie podatków ogólnych, za wyjątkiem podatków akcyzowych, może być przeprowadzane wyłącznie na drodze referendum.

Nowa konstytucja znosi również wybory powszechne prezydenta Gruzji – w związku z powyższym Salome Zurabiszwili stała się ostatnią głową państwa wybraną w wyborach bezpośrednich. Została ona wybrana na okres sześciu lat, a nie jak dotychczas – pięciu. Zgodnie z nową konstytucją od 2023 r. prezydent Gruzji będzie wybierany na drodze głosowania pośredniego przez kolegium elektorów.

Nowa konstytucja zniosła także Radę Bezpieczeństwa pod przewodnictwem prezydenta. Zamiast tego, w sytuacjach nadzwyczajnych, powoływany będzie organ doradczy – Rada Bezpieczeństwa Narodowego, także  pod przewodnictwem prezydenta.

Ponadto nowa konstytucja określa kwestie związane z funkcjonowaniem parlamentu.

Od 2020 r. wybory parlamentarne będą odbywać się w łączonym systemie proporcjonalno -większościowym. Jednocześnie partie polityczne zachowają prawo do tworzenia przed wyborami bloków politycznych. Przejście na w pełni proporcjonalny system wyborów nastąpi dopiero w2024 r.

W konstytucji uległ również zmianie zapis o miejscu obradowania  parlamentu – w styczniu 2019 r. zostanie on ponownie przeniesiony z Kutaisi  do Tbilisi.

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium