200 dzieci nielegalnych migrantów rozpoczyna naukę na Litwie

05-10-21 Promocja 0 comment

W poniedziałek 200 dzieci nielegalnych migrantów rozpoczęło naukę w specjalnie utworzonych klasach, donoszą litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Edukacji.

W Ośrodku dla Uchodźców w Rukli powstało 11 grup, w których 8 nauczycieli będzie uczyło 168 dzieci. W Wileńskim Centrum Zatrudnienia Uchodźców w dzielnicy Naujininkai powstało dziewięć sal lekcyjnych, w których będzie się uczyć siedemnaścioro dzieci, podzielonych na dwie grupy. 16-ścioro dzieci otrzyma naukę w dwóch grupach w ośrodku dla uchodźców w Pabradzie..

W zajęciach będą uczestniczyć dzieci w wieku 6—18 lat. Grupy są tworzone według kategorii wiekowych : 6–7 lat, 8–9 lat i tak dalej. Dzieci będą uczyć się języka litewskiego – 3 godziny dziennie. Później do programu zostaną wprowadzone historia, geografia, Wiedza o Społeczeństwie.

Zajęcia będą odbywać się codziennie, z wyjątkiem weekendów i świąt, kiedy z dziećmi będą komunikować się wolontariusze i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

„Litwa jest zobowiązana do dbania o edukację wszystkich dzieci na swoim terytorium, niezależnie od ich statusu prawnego. Przewiduje to Konwencja ONZ o prawach dziecka. Nie wiemy, kiedy i ilu migrantów opuści nasz kraj, nie wiemy, jaka część dzieci zostanie tutaj na dłużej, ale w każdym razie edukacja  jest ważna. Dzięki edukacji dzieci będą miały możliwość porozumienia się z litewskim otoczeniem” — powiedziała minister edukacji, nauki i sportu Litwy Jurgita Šiugždinienė.

Obecnie przeszkolono 40 nauczycieli do nauczania dzieci nielegalnych imigrantów. Przypomnijmy, że w tym roku na Litwę przedostało się z Białorusi prawie 4,2 tys. imigrantów. Większość z nich stanowią Irakijczycy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, EestiRahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium