Serbia: Rosja wtrąca się do negocjacji z Kosowem

23-06-20 Promocja 0 comment

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział 18 czerwca, że jest gotów zrezygnować ze starań o członkostwo w  Unii Europejskiej, jeżeli Belgrad nie dostanie nic w zamian za uznanie niepodległości Kosowa i głosowanie za jego wejściem  do ONZ. Tego samego dnia odbyło się spotkanie Vučića z ministrem spraw zagranicznych Rosji, Siergiejem Ławrowem. Po tych rozmowach, serbski prezydent stwierdził, że bez aprobaty Moskwy nie zostanie przyjeta żadna  rezolucja  dotycząca  stosunków Serbii ze jej byłą prowincją. ”Na pytanie czy zgodzimy się na uznanie Kosowa i na wejście Kosowa do ONZ, w zamian za nasze członkostwo w UE, odpowiemy “nie”, zapewnił Vučić.

Serbia postawiła UE (która występuje jako mediator)  szereg warunków niezbędnych dla normalizacji stosunków z Kosowem. Są to, m.in. założenie stowarzyszenia miast gdzie większość mieszkańców stanowią Serbowie oraz nadanie specjalnego statusu serbskim prawosławnym kościołom i klasztorom. Serbia domaga się także uregulowania niezałatwionych problemów dotyczących  kwestii finansowych i energetycznych.

Wizyta szefa rosyjskiej dyplomacji  w Belgradzie odbyła się trzy dni przed serbskimi wyborami parlamentarnymi (21.06)  i została uznana za  wyraz wsparcia dla Vučića. Ławrow powiedział, że Kreml poprze tylko takie rozwiązania dotyczące Kosowa, które zaakceptuje  Belgrad. “Sądzimy, że forsowanie tak zwanej ostatecznej normalizacji i  przyspieszanie  negocjacji za pomocą  sztucznych deadlinów, jest kontrproduktywne” powiedział rosyjski minister.

Deklaracja ta padła kilka dni po tym, jak specjalny przedstawiciel prezydenta USA ds. rozmów pokojowych między Serbią i Kosowem, Richard Grenell, poinformował w sieciach społecznościowych, że obie strony wyraziły chęć czasowego zaprzestania sporów i spotkania się na rozmowach w  Waszyngtonie 27 czerwca.

Na marginesie warto dodać, że wg. nieoficjalnych danych niedzielne wybory parlamentarne w Serbii wygrała Serbaska Partia Postępowa prezydenta Vučića, większość opozycji zbojkotowała głosowanie ( przyp. Red)

Źródło: Euractiv.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium