Abiturienci z Abchazji i Osetii Płd. mogą startować na gruzińskie uniwersytety bez egzaminów

24-09-19 Promocja 0 comment

Wszyscy abiturienci mieszkający w samozwańczych republikach Abchazji i Osetii Południowej, którzy byli zarejestrowani na ogólnokrajowych egzaminach końcowych, jednak z przyczyn niezależnych nie mogli przekroczyć „granicy” i zdawać tychże  egzaminów, mogą zostać przyjęci na studia licencjackie i magisterskie bez egzaminów.

Odpowiednie poprawki, zaproponowane parlamentowi przez rząd zostały uwzględnione w ustawie o szkolnictwie wyższym. Projekt ustawy gwarantuje, że edukacja studentów będzie w całości finansowana przez państwo. Rząd wyjaśnia, że inicjatywa ta  dotyczyć tych kandydatów, którzy zarejestrowali się na egzaminy i wyrazili chęć kontynuowania studiów na konkretnym uniwersytecie, ale im to uniemożliwiono .

Zgodnie z oficjalnymi danymi w tym roku w/w warunki spełniło  łącznie 201 kandydatów z Abchazji i Osetii Południowej, co oznacza, że przewidywane wydatki rządu na kształcenie  w roku bieżącym wyniosą 226,1 tys. lari, a w przyszłym –  452,2 tys. lari.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium