Afera korupcyjna w ryskim samorządzie: ślady prowadzą do Polski i łotewskiej partii opozycyjnej

15-12-18 Promocja 0 comment

W czwartek wieczorem  pięciu członków zarządu miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego w Rydze „Rīgas satiksme” („Ryski Zarząd Drogowy”) złożyło rezygnację na ręce mera łotewskiej stolicy Niła Uszakowa.

Od końca listopada na Łotwie trwa skandal wywołany  podejrzeniami o łapówkarstwo związane z przetargiem  na zakup pojazdów  dla  komunikacji miejskiej stolicy.

W piątek, z inicjatywy opozycyjnej partii narodowej VL-TB/LNNK opozycja w Radzie Miejskiej Rygi zaczęła zbierać podpisy pod wotum nieufności dla mera stolicy Uszakowa .

Wg. opozycji, Uszakow  posiadający udziały w  spółce „Rīgas satiksme”, powinien ponieść  odpowiedzialność za aferę korupcyjną. W dodatku, zdaniem jak dowodzi  ryska opozycja, „Rīgas Satiksme” to nie miejskie przedsiębiorstwo Rygi, tylko korporacja prorosyjskiej partii „Zgoda”, na czele której stoi Uszakow.

Jeszcze w listopadzie Biuro ds. Walki z Korupcją Łotwy wszczęło postępowanie w związku z zamówieniem publicznym w „Rīgas satiksme”. 11 grudnia przeprowadzono czynności prokuratorskie, w tym ponad 30 przeszukań. Zatrzymano osiem osób – sześć na Łotwie i dwie w Polsce.

Wspólne międzynarodowe dochodzenie prowadzone przez służby antykorupcyjne w Polsce i na Łotwie udaremniło wówczas próbę przyjęcia łapówki w wysokości 800 000 euro, oświadczyło polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Postępowanie dotyczy przetargu na prawie 200 autobusów i trolejbusów dla Rygi, który odbył  się w latach 2013–2016. Według przedstawiciela CBA w Białymstoku, te 800 tys. euro miało być płacone w częściach, ukrytych w opłatach za fikcyjne konsultacje, na rachunkach przekazywanych  przez szereg firm na Łotwie, Cyprze, w Hongkongu i Chinach.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium