Albania: Studenci odmawiają dialogu z premierem

15-12-18 Promocja 0 comment

Drugi tydzień w Albanii trwa protest studentów. Wszelkie podejmowane przez  premiera Edi Rama próby nawiązania dialog z protestującymi nie powiodły się. Studenci nie chcą rozmawiać z szefem rządu i domagają się spełnienia swoich postulatów. Podkreślają, że nie chcą dymisji gabinetu, a  tylko poprawy  systemu oświaty. W tej chwili, do Ministerstwa Edukacji zostały skierowane dwie listy z żądaniami: od studentów Uniwersytetu w Tyranie do których  dołączyli  studenci uniwersytetów z Durrës i Korça oraz od studentów Uniwersytetu Rolniczego w Kamzie. Podstawowe  postulaty dotyczą wycofania opłaty za egzaminy poprawkowe, zmniejszenia czesnego o 50%, poprawy  warunków w akademikach i zwiększenia liczby przedstawicieli studentów w radach uniwersytetów. Protestujący z Uniwersytetu Rolnictwa z Kamzie żądają dodatkowo  zwiększenia budżetu oświaty o 8% w kolejnym roku i finansowego wsparcia  badań naukowych oraz projektów studenckich, przez założenia specjalnego funduszu.

Protesty studentów w Albanii wybuchły 3 grudnia. Choć bezpośrednim powodem, była decyzja Rady Ministrów nr.288 z 21 maja 2018, wprowadzająca  opłatę za egzaminy poprawkowe, niezadowolenie studentów ma głębsze przyczyny. Decyzja rządu została bowiem wycofana 6 grudnia, a protesty nie ustały . Studenci są niezadowoleni z  reform oświatowych  wprowadzonych przed rządy Ramy. Sytuacja pogorszyła się, gdy prywatne uczelnie, często  powiązane z partiami politycznymi, otrzymały dostęp do funduszy państwowych. W efekcie  kształcenie na  wyższych uczelniach stało się  droższe i mniej dostępne. Sytuację pogarsza  powszechna  korupcja  na wydziałach.

Stowarzyszenie Erasmus Mundus (EMA) już wyraziło solidarność ze studentami walczącymi o bardziej dostępną  i lepszą edukację. Swoje wsparcie i solidarność zadeklarował  również Związek  Europejskich Studentów (ESU). Delegacja UE w Albanii na razie nie wyraziła swego stanowiska w wobec największych od lat  protestów.

Źródło: exit.al

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium