Albania: USA zaczęły ćwiczenia wojskowe Defender Europe 21

01-05-21 Promocja 0 comment

W albańskim porcie Durres, w tym tygodniu rozpoczęły się wielonarodowe ćwiczenia wojskowe Defender Europe 21 organizowane przez USA, których celem jest budowanie operacyjnej gotowości oraz interoperacyjności między siłami USA, NATO i sojusznikami  w Europie. Do czerwca, w ćwiczeniach weźmie udział w sumie 28 tysięcy żołnierzy z 26 państw, na 30 poligonach w 12 krajach, włącznie z Bałkanami Zachodnimi.

Port Durres stanowi punktem wyjścia tych manewrów. Na Morzu Adriatyckim będzie sprawdzana współpraca sił w operacjach przybrzeżnych. Plany zakładają aktywny udział albańskich sił zbrojnych.  Na początku maja, do Tirany oraz Sarajewa w Bośni i Hercegowinieprzybędą żołnierze amerykańscy. Potem  ćwiczenia przeniosą się do Bułgarii i Chorwacji.

W zeszłym roku, USA planowały zorganizować największe od 25 lat manewry Defender Europe,  ale pandemia udaremniła te plany i pozwoliła NATO przeprowadzić tylko część z zaplanowanych ćwiczeń. W tym roku, w związku z ciągle trwającą pandemią COVID-19, wszystkie planowane manewry odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Albania została członkiem NATO w 2009 roku razem z Chorwacją.

Źródło: Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium