Aliszer Usmanow poświęca się dla Uzbekistanu? 

15-03-22 Promocja 0 comment

Urodzony w Uzbekistanie rosyjski oligarcha, który trafił na listy sankcyjne, nagle sprzedał swoje udziały w uzbeckim banku, który niedawno kupił od zięcia prezydenta. Warunki sprzedaży pakietu Aliszera Usmanowa owiane są tajemnicą. Kapitalbank nie poinformował, kto go kupił ani za jaką kwotę.

W listopadzie 2021 roku Telekominwest, moskiewska filia USM Aliszera Usmanowa, nabyła udziały w Kapitalbanku. W styczniu miliarder kupił kolejne akcje banku za pośrednictwem Finance TCI, filii USM z siedzibą w Taszkencie. To dało firmom Usmanowa kontrolę nad Kapitalbankiem z 61,54% udziałów. Według danych Centralnego Banku Uzbekistanu Kapitalbank jest ósmym co do wielkości bankiem w Uzbekistanie i największym bankiem komercyjnym, który odpowiada za 3,3% aktywów sektora bankowego.

Miejsce pobytu Aliszera Usmanowa jest obecnie nieznane, ale niepotwierdzony raport w brytyjskich mediach sugerował, że uciekł do swojej „okazałej kryjówki” w Uzbekistanie, ponieważ USA, Wielka Brytania i UE nałożyły na niego sankcje. UE opisuje Usmanowa jako „prokremlowskiego oligarchę majacego szczególnie bliskie powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem” i „jednego z ulubionych oligarchów Władimira Putina”.

Prezydent Mirzijojew również jest jego wielkim zwolennikiem. Prezydenta Uzbekistanu i rosyjskiego oligarchę łączy małżeństwo siostrzenicy żony Mirzijojewa z jednym z siostrzeńców Usmanowa, który zginął później w wypadku samochodowym. Usmanow w przeszłości zobowiązał się zainwestować „tyle, ile może” w gospodarkę Uzbekistanu. Obecnie Forbes szacuje jego majątek na 11 miliardów dolarów. W wywiadzie dla agencji Reuters w 2017 roku Usmanow mówił o swoim szacunku dla śmiałości reform finansowych obecnych uzbeckich władz. Program reform Mirzijojewa obejmuje m.in. ambitną kampanię prywatyzacyjną w kontrolowanym przez państwo sektorze bankowym Uzbekistanu. Kraj odniósł sukces w zeszłym roku, podpisując umowę z węgierskim OTP Bank na zakup większościowego pakietu akcji Ipoteka Bank. Chcąc pozyskać więcej zagranicznych inwestorów, Taszkient może teraz spokojnie odetchnąć z ulgą po pozbyciu się objętego sankcjami oligarchy.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium