Ambasador Czech w Chinach poparł igrzyska w Pekinie, powołując się na Zemana

28-12-21 Promocja 0 comment

W rozmowie z chińskim dziennikiem Beijing Daily ambasador Czech w Pekinie VladimírTomšík powiedział, że na prośbę czeskiego prezydenta Miloša Zemana wyraził poparcie dla zbliżających się zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Szereg krajów zachodnich zdecydowało się na dyplomatyczny bojkot igrzysk ze względu na brak poszanowania praw człowieka w Chinach. W poniedziałkowym (27.12.2021) komunikacie prasowym poinformował o tym Projekt Sinopsis, który współpracuje z Katedrą Sinologii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Karola w Pradze i koncentruje się na sytuacji w Chinach.

„Prezydent (Zeman) powiedział mi, że sam gdyby nie mógł uczestniczyć w otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich, to chciałby, abym jako ambasador dołożył wszelkich wysiłków, by je wesprzeć”,  powiedział V.Tomšík w wywiadzie, który pojawił się na  stronie internetowej Beijing Daily w języku chińskim. V. Tomšík podobno osobiście rozmawiał z Zemanem o zbliżających się igrzyskach latem podczas wakacji w Czechach.

V. Tomšík powiedział chińskiej gazecie Global Times, która poinformowała o wsparciu ambasadora Czech na Twitterze, że Zeman jest „niewątpliwie przyjacielem Chin”.

Przypomnijmy, że zimowa Olimpiada w Pekinie będzie trwała od 4 do 20 lutego. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Japonia zdecydowały się na dyplomatyczny bojkot Igrzysk i nie zamierzają tam wysyłać przedstawicieli swoich państw . Chiny nazwały to „polityczną poza”.

Czeski rząd nie skomentował oficjalnie Igrzysk w Pekinie. Petr Fiala, jeszcze jako nowo mianowany premier, powiedział czeskiej agencji prasowej na początku grudnia, że ​​bojkot ogłoszony przez Stany Zjednoczone jest OK, on sam jednak nie chce wyprzedzać oficjalnego stanowiska rządu czeskiego. Obecny minister spraw zagranicznych Jan Lipavský jeszcze będąc kandydatem na stanowisko powiedział, że ​​jego zdaniem urzędnicy państwowi nie powinni brać udziału w pekińskich igrzyskach , ale też nie chce występować w imieniu całego gabinetu.

Źródło: Novinky