Analiza: „Pogłębianie integracji gospodarczej” to pułapka Rosji

25-11-19 Promocja 0 comment

Białoruski politolog Walery Karbalewicz, analizując przecieki na temat integracji „gospodarczej Rosji i Białorusi”  w rosyjskich mediach, podważa zapewnieniabiałoruskich urzędników o nienaruszalności suwerenności państwa białoruskiego”.

Politolog zwraca uwagę, że większość tzw. map drogowych dotyczących integracji gospodarczej, Mińsk i Moskwa uzgadniały w tajemnicy.

Chodzi o wspólną walutę, rachunkowość, utworzenie jednolitej polityki rolnej,przemysłowej itp.” pisze analityk.

Najbardziej zaskakującą rzeczą w całym procesie unifikacji ustawodawstwa gospodarczego i polityki makroekonomicznej jest to, że żadna ze stron nie próbuje nawet wyjaśnić, dlaczego i komu to potrzebne” — zwraca uwagę Karbalewicz.

Jego zdaniem, nie ma to sensu ekonomicznego. W jaki sposób, na przykład koordynacja polityki walutowej z Federacją Rosyjską, pomoże białoruskiej gospodarce? Lub jakie korzyści przyniesie naszym podmiotom gospodarczym ujednolicenie rachunkowości? Po co powstaje wspólna polityka rolna?” — pyta ekspert.

Jedynym powodem, dla którego Mińsk zdecydował się na taką integrację, jest wznowienie rosyjskiej pomocy gospodarczej. Ale tutaj pojawia się jedno fundamentalne pytanie o zdolność przywódców politycznych Białorusi do rozsądnego ocenienia celów i środków” — dodaje analityk.

Ważniejsze, zdaniem Karbalewicza, jest pytanie, po co potrzebuje tego Rosja. Początkowo Moskwa miała nadzieję, że zmusi Mińsk do politycznego zjednoczenia. Ponieważ jednak Białoruś odmówiła, strony zgodziły się na łagodniejszą wersję integracji, przewidującą jedynie unifikację polityki gospodarczej. Ale po co Rosji to biurokratyczne zamieszanie związane z harmonizacją ustawodawstwa? Odpowiedź może być jedna, kiedy zostanie ujednolicone ustawodawstwo gospodarcze, powstanie kwestia stworzenia ponadnarodowych organów zarządzających, a następnie stowarzyszenia politycznego. To było celem Moskwy od samego początku, do tego dąży Rosja, proponując żmudną koordynację polityki gospodarczej” — konkluduje Karbalewicz.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium