Armen Sarkisjan nowym prezydentem Armenii

03-03-18 Promocja 0 comment

2 marca br. Zgromadzenie Narodowe Armenii wybrało na prezydenta Armena Sarkisjana – kandydata rządzącej koalicji Republikańskiej Partii Armenii i Ormiańskiej Federacji Rewolucyjnej Dasznakcutiun. Inauguracja odbędzie się 9 kwietnia, po zakończeniu kadencji obecnego prezydenta Serża Sarkisjan (obaj politycy nie są ze sobą spokrewnieni).
Kandydatura Armena Sarkisjana została zatwierdzona większością głosów Zgromadzenia Narodowego – 90 spośród 100 deputowanych głosowało „za”, 10 deputowanych – „przeciw”. Aby zostać głową państwa, Sarkisjan musiał uzyskać minimum 3/4 głosów, czyli 79 głosów od 105 posłów. Koalicja Republikańskiej Partii Armenii i Dasznakcutiun przekazała swojemu kandydatowi 65 głosów, pozostałe niezbędne głosy pochodziły od opozycyjnej frakcji Carukjan, która oficjalnie ogłosiła poparcie dla Sarkisjana. W tegorocznych wyborach Armen Sarkisjan był jedynym pretendentem na stanowisko prezydenta – opozycyjny blok „Wyjście” nie uzyskał wystarczającej liczby mandatów do nominowania swojego kandydata, posła Artaka Zejnaljnana.
Zgodnie z nowelizacją konstytucji Armenia przeszła z systemu prezydenckiego na parlamentarny, w związku z czym następca Serża Sarkisjana został wybrany nie w głosowaniu powszechnym, ale przez parlamentarzystów. Z tego też powodu uprawnienia prezydenta będą znacznie ograniczone: będzie on pełnił jedynie funkcję reprezentacyjną oraz pozostanie gwarantem przestrzegania Konstytucji. Zgonie z nowym prawem pełna władza wykonawcza przejdzie natomiast w ręce premiera.
Armen Sakisjan jest obecnie osobą bezpartyjną. W okresie radzieckim zajmował się działalnością naukową, wykładał na Uniwersytecie Cambridge oraz w Instytucie Matematyki na Uniwersytecie w Londynie. W 1996 r. został piątym premierem Armenii, jednak po czterech miesiącach zrezygnował ze stanowiska ze względu na zły stan zdrowia. Przed objęciem prezydentury Sarkisjan był m.in. ambasadorem Armenii w Wielkiej Brytanii, Belgii, Watykanie, Luksemburgu oraz przedstawicielem Armenii w Unii Europejskiej.

Źródło: vestikavkaza.ru, jam-news.net
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium