Azerbejdżan: Blogera Mehmana Husejnowa nie wypuszczono z kraju

11-04-19 Promocja 0 comment

Znanemu blogerowi i przewodniczącemu Instytutu Wolności i Bezpieczeństwa Reporterów(IWBR), Mehmanowi Husejnowi nie pozwolono wyjechać z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej, gdzie dziennikarz miał wziąć udział w kilku konferencjach międzynarodowych poświęconych wolności i prawom człowieka, w tym w konferencji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Na lotnisku straż graniczna zatrzymała Husejnowa informując blogera, że Prokuratura Generalna Azerbejdżanu zabroniła mu wyjeżdżać z kraju, nie wyjaśniając jednocześnie powodów tej decyzji. Emin Husejnow, brat blogera i dyrektor IWBR, powiedział dziennikarzom, że prokuratura nie ma podstaw prawnych do wystosowania powyższego zakazu, gdyż Mehman odbył dwuletnią karę pozbawienia wolności i po zwolnieniu z więzienia odzyskał paszport.

Husejnow udawał się do Strasburga, aby wziąć udział w konferencji Komitetu ds. Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zaplanowano również jego udział w dorocznej konferencji dziennikarskiej IFEX, której członkiem jest IWBR. Ponadto Husejnow miał uczestniczyć w debatach w ramach wiosennej sesji ZPRE, poświęconej zagadnieniom zwalczania korupcji oraz w konferencji poświęconej bezpieczeństwu dziennikarzy, organizowanej w Wiedniu przez przedstawiciela OBWE ds. wolności mediów, Harlema Desira.

Jak pisaliśmy wcześniej, Mehman Husejnow zyskał popularność za sprawą swoich nagrań zamieszczanych w internecie. Bloger  zrobił serię reportaży o korupcji wśród wyższych urzędników Azerbejdżanu –  ministrów, posłów i oligarchów. Władze wielokrotnie wszczynały sprawy karne przeciwko Husejnowowi i próbowały ograniczyć jego działalność. Ostatnie dwa lata Husejnow spędził w więzieniu za rzekome zniesławienie policji i fałszywe oskarżenia pod adresem władzy. Na przełomie roku bloger przeprowadził trzytygodniowy strajk głodowy, po tym jak 26 grudnia 2018 roku postawiono mu nowe zarzuty, oskarżając go o rzekome pobicie pracownika kolonii karnej, za co groziło mu kolejne  5-7 lat pozbawienia wolności.

Pod koniec stycznia w Baku doszło do masowego protestu w obronie więźnia, przy czym  azerbejdżańskie władze skrytykowała również społeczność międzynarodowa, w tym Parlament Europejski. Wielu obrońców praw człowieka oraz sam Husejnow zwrócili się wówczas do prezydenta Ilhama Alijewa z prośbą o zapewnienie obiektywnego i sprawiedliwego dochodzenia w jego sprawie, po czym Generalna Prokuratura Azerbejdżanu wycofała nowe oskarżenie wobec Husejnowa.

2 marca Mehman Husejnow po dwóch latach spędzonych w więzieniu wyszedł na wolność.

Źródło: ekhokavkaza.com
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium