Azerbejdżan nie będzie uczestniczył w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

27-01-24 Promocja 0 comment

Delegacja Azerbejdżanu oficjalnie ogłosiła, że zaprzestanie współpracy ze Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy (PACE).

Przed rozpoczęciem sesji PACE, na której Zgromadzenie miało rozważyć decyzję w sprawie uprawnień azerbejdżańskich deputowanych, przedstawiciele delegacji Azerbejdżanu oświadczyli prasie, że nie są już zainteresowani pracą w PACE na obecnych warunkach.

„Delegacja Azerbejdżanu postanawia zaprzestać współpracy ze zgromadzeniem i pracy w nim do czasu dalszych komunikatów” –  powiedział Samad Seyidov, szef delegacji Azerbejdżanu.

W odpowiedzi na pytanie, czy Azerbejdżan pozostanie w Radzie Europy, Seyidov powstrzymał się od prognoz, choć nie wykluczył żadnej opcji: „To (możliwość ostatecznego wycofania się Azerbejdżanu – red.) nie leży w naszej gestii, ale widzimy, że nie jest możliwe, abyśmy my, delegacja, byli tutaj z powodu niedopuszczalnego i nieakceptowalnegopodejścia do mojego kraju”.

Ostrzegł również, że po planowanym rozpatrzeniu w PACE decyzji w sprawie sankcji przeciwko Azerbejdżanowi, będą dalsze konsekwencje tego dla organizacji: „Decyzja ta będzie poważnym ciosem dla bezstronności i zaufania do Rady Europy jako całości, a odpowiedzialność za surowe i nieodwracalne konsekwencje (sankcji przeciwko delegacji Azerbejdżanu – red)” będą spoczywać na inicjatorach.

Seyidov powiedział, że uważa inicjatywę zaskarżenia uprawnień delegacji Azerbejdżanu za „część złośliwej kampanii” przeciwko jego krajowi, oskarżył państwa zachodnie o ingerowanie w wybory w Azerbejdżanie i o „korupcję”, nie precyzując szczegółów.

Później okazało się, że deputowani Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odmówili ratyfikacji uprawnień delegacji Azerbejdżanu. Powodem tej decyzji stały się ciągłe naruszenia praw człowieka w Azerbejdżanie, prześladowanie polityków opozycji i niezależnych mediów, działania władz w Górskim Karabachu oraz odmowa Baku zaproszenia obserwatorów Rady Europy na wybory prezydenckie. Spośród 90 deputowanych obecnych na sali, 76 poparło rezolucję, 10 głosowało przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium