Badanie: w jaki sposób mieszkańcy krajów bałtyckich obchodzili dzień Zwycięstwa

11-05-20 Promocja 0 comment

W dniu 9 maja — kiedy obchodzone jest sowieckie święto Zwycięstwa — najwięcej incydentów miało miejsce w stolicy Łotwy – Rydze. Tu od lat przedstawiciele mniejszości rosyjskiej urządzają obchody święta w powstałym w czasie okupacji sowieckiej Parku Zwycięstwa. Pracownicy policji łotewskiej i ryskiej straży miejskiej pracowali w sobotę w systemie najwyższej gotowości, zanotowali 44 naruszenia stanu epidemiologicznego, w tym 24 naruszenia zakazu zgromadzeń i nakazów zachowania fizycznej odległości.

Sobotnie wydarzenia wywołały dyskusję między ministrem spraw wewnętrznych Łotwy Sandisem Ģirģensem a premierem kraju Krišjānisem Kariņšem.

Kariņš skrytykował funkcjonariuszy za brak zdecydowanej reakcji opisując sytuację w Parku Zwycięstwa 9 maja jako „zgromadzenie” i podkreślając, że „wirus nie został jeszcze pokonany, a zatem ograniczenia nadal obowiązują”.

„Poprosiłem ministra spraw wewnętrznych o wyjaśnienia dotyczące wczorajszego zgromadzenia w Pardaugavie oraz monitorowania przez Policję Państwową ograniczeń związanych z COVID19. Wirus nie został pokonany. Istniejące ograniczenia mają na celu ochronę zdrowia ludzkiego i życia” — napisał Kariņš na Twitterze.

W odpowiedzi Ģirģens wyjaśnił, że policja ściśle przestrzegała litery prawa. Tłumaczył, że dekret w sprawie sytuacji nadzwyczajnych przyjęty przez rząd Łotwy nie ogranicza prawa do indywidualnego odwiedzania dowolnego miejsca pamięci — jeśli przestrzegane są wymagania dotyczących odległości.

„Ustawa nie dzieli ludzi wedle narodowości, nie dzieli ich na tych, którzy mają prawo składać wieńce. Zwłaszcza w przypadku, gdy chodzi o upamiętnianie zmarłych krewnych” — napisał Ģirģens.

Minister spraw wewnętrznych dodał, że na przykład 4 maja wraz ze swoim synem złożył kwiaty pod Pomnikiem Wolności, upamiętniając przywrócenie niepodległości Łotwy.

„Wyjątki dotyczą tych, którzy otwarcie chwalą zbrodnie nazistowskich Niemiec czy ZSRS lub naruszają spokój i porządek publiczny” — napisał Ģirģens.

Minister spraw wewnętrznych wyjaśnił, że w tym roku 9 maja w pobliżu Pomnika Zwycięstwa liczba odwiedzających była 8-o 10-o krotnie mniejsza niż zwykle, tj. pod pomnik w ciągu całego dnia przybyło 20—25 tysięcy osób. „Nie było ani masowej agresji, ani spożywania alkoholu, ani rażących naruszeń porządku publicznego i spokoju” — konkluduje Ģirģens.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium